Senátoři žádají Ústavní soud o zrušení vyhlášky o hrazení péče

27.03.2013 12:56

Senátoři požádali Ústavní soud o zrušení vyhlášky, podle níž zdravotní pojišťovny proplácejí lékařům poskytnutou péči. Podle 39 zákonodárců z opozice i koalice je v předpisu nerovnost, je nepředvídatelný a zdravotnictví je kvůli němu neufinancovatelné. Hrozí prý zhoršení péče. Novinářům to dnes řekl šéf senátního zdravotního výboru Miloš Janeček (ČSSD). Za stížností je Česká lékařská komora (ČLK). Vedení Ministerstva zdravotnictví už dřív uvedlo, že péče o pacienty je zajištěna a její zhoršení nehrozí.

Senátoři žádají Ústavní soud o zrušení vyhlášky o hrazení péče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Úhradovou vyhlášku vydává Ministerstvo zdravotnictví. Stanoví v ní, kolik mají pojišťovny nemocnicím a doktorům za péči platit, pokud se jim nepodaří dohodnout jinak. Prezident ČLK Milan Kubek dnes řekl, že by nemocnice měly podle předpisu letos dostat 94 procent peněz loňského roku a ambulance 98 procent částky roku 2011. Podotkl, že vyhláška nezohledňuje růst DPH či cen energií.

Vyhláška je prý likvidační

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) už dříve odmítl tvrzení o ohrožení péče o pacienty. Podle něj komora a odbory straší pacienty a zatahují je do svého boje o zvýšení příjmů doktorů. Odboráři nedávno uvedli, že po poklesu příjmů od pojišťoven některé nemocnice začaly lékařům platy snižovat. Náměstek ministra Petr Nosek řekl, že výdaje budou nakonec jistě vyšší, než předepisuje vyhláška. Příjmy zdravotních pojišťoven mají letos dosáhnout 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta, výdaje pak přes 230,8 miliardy.

Podle Janečka je vyhláška "de facto likvidační". Zdůraznil, že návrh na její zrušení není akcí opoziční ČSSD. Stížnost podepsalo 22 sociálních demokratů a 17 senátorů z ostatních stran. Nerovnost vyhlášky vidí zákonodárci v tom, že při překročení nasmlouvaného množství péče pojišťovny zaplatí lékařům jen část peněz. Nepředvídatelnost předpisu je prý v tom, že by se doktoři až v pololetí měli dozvědět, kolik peněz vlastně dostanou. "Právníci v tom vidí svévoli a libovůli," uvedl Janeček. Za neufinancovatelné považují senátoři to, že pacient má nárok na péči, vyhláška na ni ale prý potřebné peníze nepřiznává.

Lékařská komora pořádá také petici proti snižování výdajů na zdravotnictví, předraženým lékům či dlouhému cestování k lékaři. Kubek řekl, že ji podepsalo zatím 80.800 lidí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…