Senátorka ODS se pustila do ministra Jurečky. Bojí se prý odborné debaty

03.02.2016 18:06

Senátorka Veronika Vrecionová (ODS) je přesvědčena, že ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) politizuje problémy v českém vinařství. Její kolega senátor Ivo Valenta (SsČR) uspořádal krátce po nedávném přijetí novely zákona o vinařství vládou kulatý stůl pro vinaře v Uherském Hradišti. Ministerstvo zemědělství se avizované účasti zaleklo a své zástupce nevyslalo. Mluvčí MZe Hynek Jordán obvinil senátora Valentu, že chtěl svou konferenci politizovat. Jordán to napsal v textu, který mají PL k dispozici.

Senátorka ODS se pustila do ministra Jurečky. Bojí se prý odborné debaty
Foto: Redakce
Popisek: Senátorka Veronika Vrecionová

„Myslím, že problém politizuje naopak ministr zemědělství, protože své úředníky vysílá jen tam, kde cítí podporu pro své návrhy, a setkání, která by mohla vyústit do nějaké názorové konfrontace, bojkotuje. To svědčí jednak o nedostatku argumentace pro obhajobu předkládaných řešení, ale také o absenci demokracie v podání pana ministra. V Uherském Hradišti se navíc sešli především ti, kterých se novela v praxi dotkne – vinaři a podnikatelé na trhu s vínem, politiků tam bylo minimum. Ministerstvo zemědělství a jeho úředníci tak měli jedinečnou příležitost vysvětlit své důvody k navrhovaným opatřením, jak je ale vidět, malí vinaři a podnikatelé ve vinařství a vinohradnictví jim za to nestáli,“ řekla PL senátorka Vrecionová, která se kulatého stolu zúčastnila.

Vrecionová soudí, že novela zákona o vinařství, se kterou přišla vláda, je zcela zbytečná. Problémy mohou být vyřešeny již dnes platnými zákony. „Novela zákona je špatná jako celek. Jen zvyšuje byrokracii zatěžující malé vinaře a prodejce sudových vín. V Parlamentu nemá smysl na ní něco vylepšovat. Jediné, co by měla novela přinést, je aplikace nové legislativy EU do našich zákonů v oblasti vyklučování a opětovné výsadby vinic,“ doplnila senátorka.

Ihned po přijetí vládní novely se ze strany vinařů objevily výtky, že dobře připravený návrh nakonec ministr zemědělství zaprodal lobbistickým zájmům Vinařského fondu. „Celou dobu říkám, že se politika do vinařství nemá tahat. Jsem přesvědčen, že vinaři si dokážou poradit sami. Podle mne je přerozdělování peněz podporou neschopnosti a Vinařský fond nejenom já považuji za největší zlo v našem vinařství,“ řekl PL Josef Valihrach, moravský vinař z Břeclavska, známý svým Chardonnay. Valihrach považuje za nešťastné, že ve vládě došlo po dvouletém připomínkovém řízení k zásadní změně novely.

Senátorka Vrecionová se obává, že ministerstvo zemědělství hodlá spolu s koaličními partnery protlačit v Parlamentu novelu zákona o vinařství silou. „Pak by bylo ovšem žádoucí začlenit do možností přednostního práva na opětovnou výsadbu vinic nejmenší vinaře, což umožňují pravidla EU, ale ministerstvo zemědělství tuto možnost nevyužilo. Pokud jí nevyužije ani v konečné verzi novely, bude to zase jen jeden z mnoha příkladů rozporů mezi slovy pana ministra o podpoře malých zemědělců, v tomto případě vinařů, a skutečnými činy, které nahrávají velkoplošnému průmyslovému zemědělství tak, jak je známe z předlistopadových dob,“ varuje Veronika Vrecionová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…