Senioři žádali Zemana o podporu zavedení minimálního důchodu

01.10.2014 16:55

Tři desítky seniorů a seniorek požádaly ve středu na Hradě prezidenta Miloše Zemana, aby přispěl k přijetí zákonů o minimálním starobním důchodu a o vyšší ochraně starších lidí. Hlava státu delegaci Rady seniorů přijala při příležitosti dnešního Mezinárodního dne seniorů. Předseda rady Zdeněk Pernes ČTK po setkání řekl, že prezident přislíbil podporu požadavků.

Senioři žádali Zemana o podporu zavedení minimálního důchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku
reklama

„Přijetí byla společenská událost na vysoké úrovni. Pan prezident nás přijal srdečně, přátelsky a kultivovaně. Měli jsme tu čest ho stručně informovat o kvalitě života českých seniorů a seznámit ho se základními problémy," popsal Pernes. Rada podle něj přednesla tři požadavky. Prvním z nich bylo, aby hlava státu každoročně prvního října na Hradě přijala seniorskou delegaci, a tak oficiálně zahájila oslavu Mezinárodního dne seniorů.

Na minimální důchod prý nemůžou mít nárok ti, kteří nepracovali a neplatili pojistné

Dalším požadavkem bylo, aby Zeman podpořil případný zákon o minimálním starobním důchodu. Podle Rady seniorů se životní podmínky důchodců a důchodkyň v Česku postupně zhoršují, mnohým lidem penze nestačí na uhrazení bydlení a dalších nutných nákladů. Podle Pernese by měl minimální důchod činit 8300 korun. Takové jsou prý výdaje starších lidí na jejich potřeby. Šéf rady řekl, že Zeman záměr podpořil.

„Pan prezident ale upozornil, že na minimální důchod nemůžou mít nárok ti, kteří nepracovali a neplatili pojistné. S tím my souhlasíme," dodal Pernes. Podle něj rada svůj návrh předala ministryni práce, ministrovi pro lidská práva, premiérovi a šéfovi sociálního výboru sněmovny. „Protože se nic půl roku nedělo, tak jsme si dovolili požádat pana prezidenta," uvedl Pernes.

Podle něj by minimální důchod pomohl zhruba 210 000 lidem, kteří mají nízkou penzi. Česká správa sociálního zabezpečení v pololetí vyplácela 1,74 milionu starobních důchodů. V průměru dosahoval 11 050 korun.

Česká společnost postupně stárne

Rada poukazuje také na to, že se seniorky a senioři stávají stále častěji oběťmi trestných činů. Požaduje pro ně proto vyšší ochranu.

Česká společnost postupně stárne. Zatímco před čtvrtstoletím tvořili lidé nad 65 let 12,5 procenta obyvatel republiky, nyní je to 17,4 procenta. Celkem v zemi žije 1,83 milionu pětašedesátiletých a starších osob. V roce 2030 by to podle statistiků mohlo být až 2,42 milionu a v polovině století až 3,3 milionu. Senioři a seniorky by tak mohli představovat až 30 procent populace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

19:52 Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

Předseda SPD Tomio Okamura se rozlítil nad podle jeho slov další šíleností Bruselu. Evropská unie to…