Šetří, šetří. A pak si půjčí 137 miliard. Vláda opět na pranýři

16.06.2023 21:20 | Ze sítí

MONITORING SÍTÍ Vláda v tomto týdnu oznámila, že v rámci Národního plánu obnovy bude žádat Evropskou komisi o půjčku 137,4 miliard korun. Dle kabinetu bude půjčka Česku poskytnuta „za velmi výhodných podmínek“. O výhodnosti půjčky však mnozí lidé pochybují a podle exministra financí Miroslava Kalouska se nám tato „výhodná půjčka“ může ještě „zatraceně prodražit“. „Rád bych věděl, jak důkladně vláda zvažovala kurzové riziko,“ zajímalo by jej. Mnohé překvapilo také to, kam zapůjčené peníze půjdou.

Šetří, šetří. A pak si půjčí 137 miliard. Vláda opět na pranýři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák

O půjčce, která má činit zhruba 137,4 miliardy korun, hovoří aktualizovaný Národní plán obnovy, který vláda schválila v tomto týdnu a Česká republika o ni chce žádat skrze Nástroj pro oživení a odolnost. Dalších 33,4 miliardy korun má Česko dle vlády získat na grantech. Vláda také uvádí, že se „oproti původnímu plánu z roku 2021 investice z Národního plánu obnovy zhruba zdvojnásobí“.

Finance, které si Česko půjčí anebo je získá skrze granty, mají být dle kabinetu použity na „projekty, které nastartují českou ekonomiku, zajistí čistější a levnější energie, lepší dostupnost bydlení nebo moderní vzdělávání“.

„Česko se rozhodlo využít výhodnou půjčku, díky které může získat až 137,4 miliard korun. Tato půjčka nám umožní investovat do oblastí, které jsou nezbytné pro transformaci společnosti a ekonomiky. Mluvíme v tomto případě o energetice bydlení či školství. Jsou to investice, které bychom tak jako tak museli učinit. Dále tvoříme podmínky pro rozvoj sektoru mikroelektroniky s cílem podpořit výrobu čipů. Díky této půjčce s nižší úrokovou sazbou, na ně však získáme finanční prostředky za lepších podmínek, než kdyby si Česko půjčovalo samo, a navíc s desetiletým odkladem splátek jistiny,“ pronesl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Projekty mají zahrnovat financování reformy bydlení, renovace budov a související rozvoj obnovitelné energetiky, posílení kybernetické bezpečnost, financování projektů ohledně digitalizace, ale i zlepšení péče o lidi v pokročilém věku, modernizace sociální péče nebo rozvoje akademických pracovišť a modernizace vzdělávání.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…