Si Ťin-pching u Putina. První výstupy. I k Ukrajině. Kyjev vše pozorně sleduje

20.03.2023 17:35 | Zprávy

Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé od počátku války na Ukrajině navštívil v Moskvě svůj protějšek Vladimira Putina. Ruský prezident si vyslechl čínské návrhy na řešení ukrajinského konfliktu a měl uvést, že je „vnímá s respektem“. Oba státníci v rámci návštěvy zopakovali, že jejich země musejí pokračovat v navazování nejbližších vztahů.

Si Ťin-pching u Putina. První výstupy. I k Ukrajině. Kyjev vše pozorně sleduje
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching záhy po příletu do Moskvy uvedl, že ho těší vzájemná spolupráce a dobré vztahy obou zemí, a poděkoval ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi za jeho podporu. Uvedl také, že by měl Peking s Moskvou i nadále upevňovat vztahy.

Si ruskému prezidentovi také vzkázal, že je přesvědčen, že se Putin těší velké podpoře ruského lidu před prezidentskými volbami, které jsou naplánovány na příští rok.

Putin podle informací deníku The Telegraph Si Ťin-pchingovi sdělil, že se zabýval čínskými návrhy na řešení ukrajinského konfliktu a že je vnímá s respektem. „Pečlivě jsme prostudovali vaše návrhy na urovnání akutní krize na Ukrajině,“ řekl Putin Siovi.

„Samozřejmě budeme mít příležitost o této otázce jednat. Víme, že vycházíte ze zásad spravedlnosti a závazku dodržovat základní body mezinárodního práva. Určitě budeme o všech těchto otázkách jednat včetně vaší iniciativy,“ uvedl Putin s tím, že je vždy připravený jednat o mírovém řešení.

V rámci prvních neformálních rozhovorů v Kremlu na začátku státní návštěvy čínského vůdce Putin rovněž uvedl, že Rusko „mírně závidí“ Číně její rychlý rozvoj v posledních desetiletích.

„V posledních několika letech udělala Čína kolosální skok vpřed,“ řekl Putin Siovi. „V celém světě to vyvolává zájem a bohužel i závist,“ dodal podle informací CNN.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že očekává, že Si Ťin-pching během své návštěvy využije vlivu Pekingu a bude usilovat o ukončení války. „Ukrajina pozorně sleduje návštěvu čínského prezidenta v Rusku. Očekáváme, že Peking využije svého vlivu na Moskvu, aby ji přiměl ukončit agresivní válku proti Ukrajině,“ uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

„Obnovení územní celistvosti Ukrajiny by mělo být jádrem každého diplomatického úsilí. Jsme připraveni navázat s Čínou užší dialog s cílem obnovit mír na Ukrajině v souladu se zásadami zakotvenými v Chartě OSN a poslední rezolucí Valného shromáždění OSN v této věci,“ dodal Nikolenko.

Právě téma války na Ukrajině bude určitě klíčovým bodem Siovy třídenní návštěvy. Čína tuto cestu označila za „cestu přátelství, spolupráce a míru“, přičemž Peking se snaží vystupovat jako klíčový zastánce mírového řešení konfliktu na Ukrajině.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…