Ukrajina uvalila sankce na ruskou společnost Lukoil. Znamená to, že Maďarsko a Slovensko přestaly dostávat od Lukoilu ropu, která k nim tekla přes ukrajinské území. Obě země v úterý vyzvaly Evropskou komisi, aby rozhodnutí Kyjeva prošetřila. Maďarsko hrozí i blokací finanční pomoci Ukrajině. V dalších dnech politici přitvrdili. Budapešť nazvala ukrajinské sankce proti ruskému gigantu Lukoil za vydírání. Oba státy požadují od Evropské komise vyřešení sporu nejpozději do září. Evropská komise ale zatím mlčí.
„Že Evropská komise nedodržuje své vlastní předpisy, to je dlouho známá věc. Ohromně fandím Maďarsku v tom, jak je dlouhodobě sebevědomé a staví se na odpor vůči Evropské unii a vůči Evropské komisi. Od toho bychom se mohli učit,“ odpověděla v Aby bylo jasno Markéta Šichtařová na otázku, zda má smysl existence Evropské komise a asociační dohody, když se Evropské komisi evidentně nechce členských států zastat a nevymáhá splnění asociační dohody a výjimky, na základě které ještě do konce letošního roku má k oběma státům ruská ropa proudit.
Maďarsko však podle Šichtařové udělalo zásadní chybu. A to tu, že v osobě Orbána má vůči Rusku jisté sympatie a vsadilo na ruská fosilní paliva. „To byla samozřejmě obrovská strategická chyba, byla to svým způsobem jakási podpora Ruska coby válečného agresora. Slovensko ani Maďarsko se logicky nemůže divit, že se Ukrajina snaží Rusko blokovat i na této obchodní trase,“ podotkla ekonomka.
Leo Luzar navázal tím, že Orbán neměl jinou možnost. „Nechtěl maďarský lid zatěžovat tím, že by stát platil soukromým firmám, aby změnily systém odběru. Je velkým pokrytectvím tvrdit, že ropa nemá s válkou nic společného, přesto přes tu Ukrajiny proudí... Rusové platí Ukrajincům za tu ropu. Ukrajinci by mohli říci, že od Rusů nechtějí vůbec nic, když s nimi bojují. Přesto si ale od Rusů nechávají za ten tranzit platit. To neplatí Evropská unie, o tom se hodně mlčí. Orbán prostě zvolil tuto variantu... A pokrytectví je v tom, že dnes mainstreamová média tvrdí, že Orbán vsadil na Trumpa: ‚Když vyhraje Trump, hurá. Ale když prohraje, tak Maďarsko zničíme a demokrati to dají Maďarům vypít.‘
Ale co to je? My tady používáme... to je snad státní terorismus. Že prostě vyhrožujeme státu, že ho zničíme, protože jeho zvolení představitelé mají nějaký názor, který se nám nemusí líbit. Nyní jim je z pozice síly vyhrožováno. Evropská unie vyhrožuje Maďarům a na relevantní požadavek, aby se svolala Evropská rada a řešila to, tak řekne, že je to až tak nezajímá...“ pozastavoval se Leo Luzar. Připomněl, že Maďaři i Slováci dodávají až deset procent ropných produktů na Ukrajinu, aby mohla bojovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská