Signál občanům, že s nimi stát počítá, padlo v ČT poté, co se odhlasovalo právo na držení zbraně

28.06.2017 23:23 | Zprávy

Občané České republiky mají mít podle poslanců ústavním zákonem zajištěno právo držet a nosit zbraň kvůli obraně státu. A jak se mají Češi vyrovnat s rostoucím pocitem ohrožení a jak se má Česká republika vyrovnat s rostoucím tlakem bruselské legislativy? Na toto téma dnes v Událostech, komentářích besedovali předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD), předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola a místopředseda strany a předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Signál občanům, že s nimi stát počítá, padlo v ČT poté, co se odhlasovalo právo na držení zbraně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

„Pro přijetí zbraňové novely hlasovala většina. Majitelé legálně držených zbraní by podle ní měli mít výslovné právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti státu. Motivem byla i nová evropská směrnice. Ta v Česku vzbudila nevoli, protože omezuje držení zbraní,“ uvedl problematiku moderátor s tím, že dnešní ústavní novela má deklarovat nesouhlas České republiky. Dodal ale také, že ne všichni poslanci byli pro a že kritici označují novelu za prázdné gesto.

První otázka besedy v Událostech, komentářích na toto téma směřovala na Jiřího Miholu s tím, že v KDU-ČSL bylo pět poslanců proti a jedním z nich je právě i Jiří Mihola. „Co se týká mého názoru, ten jsem jasně na sněmovně deklaroval,“ uvedl Mihola a prozradil, že tuto složitou tématiku konzultoval s Ústavními právníky, s odborníky na zbraně i s kolegy. „A ty jsem vyzval, aby nepodpořili zákon buďto zdržením se, nebo hlasováním proti,“ řekl Jiří Mihola.

Na žádost moderátora řekl i jednu větu, která shrnuje jeho výhrady proti zákonu. „Tak především je zbytečný,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a dodal. „My vlastně právo na legální držení zbraně máme ošetřené zákonem a dokonce tam padaly i výrazy, že jedno z nejlépe ošetřených,“ uvedl Mihola s tím, že tento ústavní zákon vnímá spíš jako jakousi reakci právě na tu evropskou směrnici, kterou to podle něj stejně neřeší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…