Šílenství a neschopnost: Propíraný muž Hanákové otevřeně promlouvá

22.04.2013 9:51

Martin Sankot, náměstek ministryně kultury, se v rozhovoru pro časopis Týden pousmívá nad tím, že bývá označován jako muž, který reálně řídí resort místo Aleny Hanákové (STAN). Mimo jiné hovořil o tom, jaké to je, pracovat na úřadě, kde se často mluví o odvolání ministryně, i o tom, co dělá resort špatně.

Šílenství a neschopnost: Propíraný muž Hanákové otevřeně promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

Pozici ministryně Hanákové zpochybňoval premiér Petr Nečas (ODS) i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Sankot přiznává, že v atmosféře, kdy hrozí odvolání šéfky úřadu, není jednoduché pracovat.

“Nikomu, ani paní ministryni, není příjemné pracovat za takové situace. Za rok a půl, co je ve funkci, se povedlo mnoho dobrých věcí, i když je pravda, že mediální komunikace nebyla na nejlepší úrovni. To se teď změní,” uvedl v rozhovoru Sankot.

Sám se usmívá nad tím, že časopis Týden nedávno napsal, že ministerstvo de facto řídí on spolu se Stanislavem Polčákem, zatímco Hanáková je jen laskavou tváří pro veřejnost. “Tato informace je pro mě úsměvná, a pokud někdo vytváří tyto konstrukce, má málo práce a je třeba mu ji přidat,” říká.

Takhle to nefunguje...

Sankot nesouhlasí ani s dalším tvrzením, které časopis uvedl. A sice, že se triumvirát ve vedení ministerstva zhroutil jako domeček z karet poté, co se ukázalo, že Sankot není schopen udržet úřad pohromadě, resortu nerozumí a hromadí jednu botu za druhou, s čímž jde ruku v ruce jeho agresivita vůči podřízeným. “Tak to nefunguje,” upozorňuje náměstek.

Připouští ale, že jeho vystupování, coby člověka zvyklého na jasné a rychlé jednání, může připadat podřízeným nepříjemné. “Někteří o mně můžou říkat, že jsem agresivní, ale budou to spíš lidé, které jsem vyhodil. Jinak agresivní nejsem, ba naopak velmi pozorně poslouchám názory podřízených,” dodává Sankot s tím, že nyní je úřad obsazen lidmi, ve kterých má budoucnost.

Sankot přišel na úřad ze sféry byznysu. V šoku prý ale nebyl, ačkoliv připouští, že to bylo poněkud složité. “Je tu hodně práce. Musí se zefektivnit činnost jak na úřadě, tak v příspěvkových organizacích. Jestli jsem se něčeho v prvních dnech zhrozil, šlo o právní formu příspěvkových organizací a o jejich účetní a daňový režim. To je šílenství,” podotýká.

Problémy s komunikací už nebudou

Velkým problémem je podle Sankota i komunikace úřadu směrem k veřejnosti. To se týká i odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, které ale bylo podle náměstka naprosto v pořádku, protože byl “absolutně neschopný Národní divadlo řídit”.

“Odvolávat ředitele příspěvkové organizace je právo ministra dané zákonem. Jeho odvolání bylo standardní, komunikace kolem toho špatná. Jakékoliv podobné kroky už se nebudou dít. Tím myslím takto špatně připravenou komunikaci,” ujišťuje Sankot.

Stupidní sloučení

Úřad v minulosti sloučil Národní divadlo se Státní operou. Ministerstvo financí tvrdí, že nyní to stojí více peněz, než stály obě instituce. Podle Sankota tento proces nastartoval bývalý ministr kultury Jiří Besser se svým náměstkem Radkem Zdráhalem. Transformace se ale neuskutečnila a došlo pouze ke “stupidnímu administrativnímu sloučení”.

“Sloučení obou institucí musí dokončit nový ředitel Národního divadla. Ten proces neskončil, ale teprve začal,” uzavřel Martin Sankot pro časopis Týden.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…