Šílený gruzínský útok, který pak s Putinem narychlo urovnával Sarkozy. Právě před deseti lety proběhla „Saakašviliho válka“

12.08.2018 9:19 | Zprávy

V srpnu tohoto roku si připomínáme celou řadu výročí. 21. srpen je důležitý pro Českou republiku. Ten den uplyne padesát let od chvíle, kdy na půdu tehdejšího Československa vjel první okupační tank. Sovětský okupační tank. Gruzie si také připomíná jedno výročí, tentokrát spojené s Ruskem - s nástupnickým státem po Sovětském svazu. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy podle textu komentátora Pavla P. Kopeckého pro server časopisu Refex ukázal, jak se hodlá chovat ke svým nejbližším sousedům.

Šílený gruzínský útok, který pak s Putinem narychlo urovnával Sarkozy. Právě před deseti lety proběhla „Saakašviliho válka“
Foto: Youtube
Popisek: Ruský tank T-14 Armata

V roce 2008 se odehrála celá řada událostí. Václav Klaus byl podruhé zvolen českým prezidentem. Byla to poslední volba prezidenta, o které rozhodovaly obě komory parlamentu. V Pekingu proběhla letní olympiáda. A došlo k válce v Gruzii. Válku tehdy rozpoutala Gruzie, když se snažila získat kontrolu nad dvěma separatistickými regiony - nad Jižní Osetií a Abcházií, které se považovaly za nezávislé. Jejich nezávislost však uznával málokdo. V regionu byli přítomni ruští vojáci a dohlíželi zde na klid.

V Gruzii v té době vládl prezident Michail Saakašvili. Ten se dostal k moci pár let předtím za tzv. „revoluce růží“, která sesadila prezidenta Eduarda Ševardnandzeho, bývalého Gorbačovova ministra zahraničí z časů SSSR. Saakašvili byl podle komentátora „až nápadně proamerický“. Gruzie za jeho vlády hovořila o vstupu do NATO, což bylo podporováno masivním zbrojením, otevřeně podporovaným z USA. Nikdo se příliš nevzrušoval tím, že Rusko dává najevo nesouhlas se začleněním bývalé svazové republiky do NATO.

Právě v době, kdy začala olympiáda v čínském Pekingu, vyrazila gruzínská armáda do Jižní Osetie. A s plnou parádou, včetně toho, že ostřelovala ruské mírové sbory. Brzy se však ukázalo, že to byla veliká chyba. Bohužel zemřelo mnoho civilistů. A navíc vojenských úspěchů dosaženo nebylo. Rusko útok odrazilo a ruská armáda pronikla hluboko na území Gruzie. Gruzínská vláda chtěla zahájit mírová jednání, ale narazila.    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…