Silou EU si nejsem tak jistý... Profesor Kovář odhaluje, co přijde teď

14.12.2019 20:44

Český historik Martin Kovář nemá po čtvrtečních volbách o Velkou Británii strach. Musí se prý smát všem, kteří po vítězství Borise Johnsona malují čerta na zeď. Zato silou EU už si tak jistý není.

Silou EU si nejsem tak jistý... Profesor Kovář odhaluje, co přijde teď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Martin Kovář v komentáři pro server Info.cz napsal, že Britové dali své vádě i celé EU jasný signál. Odmítnutím Jeremyho Corbyna, který s labouristy zažil nejhorší porážku od roku 1935, řekli, že si nepřejí marxistické experimenty. Naproti tomu nahlas řekli, že si přejí brexit.

Anketa

Vítáte vítězství Borise Johnsona v britských volbách ?

86%
7%
hlasovalo: 19106 lidí

Johnson podle Kováře dosáhl zaslouženého vítězství. Udržel si totiž tah na branku a dokázal svým spoluobčanům jasně říct, co chce (brexit) a co nechce – realizaci nápadů radikálního Jeremyho Corbyna, který prosazoval např. znárodňování některých podniků.

„Na vrcholu kampaně Johnson svým způsobem skutečně připomínal Winstona Churchilla, o němž napsal výbornou knihu s příznačným názvem ‚Faktor Churchill‘. Tentokrát byl takovým ‚faktorem‘ on sám, čímž nechci zakrýt, že se jedná o kontroverzní osobnost, jež nemusí být každému po chuti a jež vyvolává rozporuplné reakce i mezi těmi, kdo mu v obavách z Corbyna dali hlas. Zda se z ‚Borise politika‘ stane ‚Boris státník‘, teprve uvidíme. Nakročeno k tomu má nicméně náramně; jeho obraz coby ‚neschopného amatéra‘ a ‚možná zábavného, avšak naprosto nekompetentního šaška‘, jak jej vykreslovala levicová a liberální média, je nyní passé,“ uvedl Kovář.

Johnson dokázal Brity přesvědčit, že mohou pracovat na své pozitivní budoucnosti i bez EU, a Kovář se podle vlastních slov musí smát všem komentátorům, kteří teď Velké Británii předpovídají zlé časy.

„Čtu-li tyto předpovědi, musím se, podobně jako po ohlášení výsledků referenda v roce 2016, smát. Také tehdy jeden ‚černý scénář‘ stíhal druhý, Johnson byl shledán ‚nejhorším britským politikem všech dob‘, země spěla k rozdělení a naprostému zmaru. Když jsem tehdy na sociálních sítích, v novinách i v televizi a v rozhlase říkal, že žádná katastrofa nenastala ani nenastane a že Boris Johnson bude dříve či později ministerským předsedou, mohli se moji názoroví oponenti potrhat smíchy. A vida: po třech a půl roku je to tak,“ pokračoval historik.

O Velkou Británii prý tedy Kovář strach nemá. Není si však jist tím, jak bude Evropská unie fungovat bez Velké Británie. Chce ale věřit, že EU a Británie nakonec nastaví své vztahy tak, aby to bylo výhodné pro obě strany,

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…