Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme

05.08.2016 23:49

O rakousko-tureckých vztazích hovořil v pátečních Událostech, komentářích bývalý ministr školství Ondřej Liška, který nyní žije ve Vídni. K výrokům prezidenta Miloše Zemana a vicepremiéra Andreje Babiše na adresu uprchlíků se pak vyjádřil ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Šimon Pánek považuje výroky Zemana a Babiše o nepřijímání uprchlíků za nebezpečný populismus. Prý se tomu vyhnout nemůžeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Liška

Podle Lišky byl výrok současného rakouského kancléře – ten prohlásil, že by EU neměla pokračovat v rozhovorech s Tureckem o jeho vstupu do EU – motivován domácí politikou. V Rakousku je před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž figuruje kandidát Svobodných. Zmíněný výrok měl ten smysl, aby nebyl tolik slyšet šéf Svobodných Strache.

Liška si myslí, že situace v Turecku vykazuje tak jasné znaky slabého respektu k lidským právům, že by skutečné přístupové rozhovory ani neměly začínat.

Upozornil, že také v Rakousku je silná turecká menšina.

Rakouský tisk píše, že Turecko potřebuje evropské peníze víc, než Evropa Turecko, proto může Evropa vystupovat ze silnější pozice.

Z Ankary dnes přišlo vyjádření, že Rakousko je centrem radikálního rasismu. Nepřispěje to k tomu, aby dialog byl navázán v nové kvalitě. „Rozviřování starých bolestí není dobré,“ podotkl Liška.

V další části pořadu se nad nedávnými výroky prezidenta Zemana a vicepremiéra Babiše zamýšlel Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. Zeman s Babišem prohlásili, že s ohledem na nebezpečí terorismu bychom neměli přijímat žádné uprchlíky. Pánek upozornil, že k přijímání uprchlíků naší zemi zavazují mezinárodní dohody a český právní řád. Výroky Zemana a Babiše označil za nebezpečný populismus.

Připustil, že Islámským státem jsou verbováni uprchlíci, ale toto nebezpečí by měly pohlídat bezpečnostní složky. Na námitku, že zmíněným politikům jde o zajištění bezpečnosti argumentoval, že bezpečnost by zajistil také zákaz alkoholu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…