Sjednocování levice už se jednou nepovedlo, řekl Zemanovi šéf komunistů

07.02.2013 19:31

Předseda KSČM Vojtěch Filip na dnešní téměř dvouhodinové schůzce s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem hovořil především o situaci v Parlamentu a obsazení čela Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). O projektu integrace levicových stran, na němž by se Zeman údajně rád podílel, se odmítl bavit.

Sjednocování levice už se jednou nepovedlo, řekl Zemanovi šéf komunistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
reklama

"Ne, to jsem odmítl, protože já jsem příznivec toho, že politické strany mají suverénně vystupovat v rámci předvolební kampaně," uvedl po skončení schůzky Filip. "Já jsem řekl, že tady vidím, že jeden slučovací sjezd už byl v roce 1948, moc se to nepovedlo, tak já bych už žádný další slučovací sjezd nedoporučoval," dodal s odkazem na tehdejší sjednocení komunistické strany se sociálními demokraty. Zeman se prý vyjádřil tak, že mu rozumí. Úvahy o sjednocování levice, o nichž se po pondělní schůzce s příštím prezidentem zmínila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová, odmítl ve středu s odkazem na minulost také předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Pluralita levicových stran je podle něj přirozeným stavem.

Přežívání vlády je jen ke škodě české společnosti, míní Filip

Na dnešním setkání se předseda KSČM se Zemanem bavili mimo jiné o prioritách příštího prezidenta ve vztahu mezi ním a Parlamentem a vládou. Filip prý také na schůzce ocenil, že se Zeman vymezil vůči koaliční vládě vedené Petrem Nečasem (ODS).

Velmi podobný názor na současnou vládu naznačil Filip dnes již při svém příchodu k Zemanově kanceláři. "Já myslím, že mohu se přiklonit k tomu názoru, který řekl Miloš Zeman, že tato vláda nemá důvěru občanů, protože si získala za podivných okolností důvěru Parlamentu díky poslancům, kteří jsou pravomocně odsouzeni," řekl Filip s tím, že další přežívání vlády je jen ke škodě české společnosti.

Zeman byl již před svým vítězstvím v první přímé volbě prezidenta silným kritikem vlády. Fakt, že se vládní koalice opírá o hlasy liberálních demokratů ze strany LIDEM, která vznikla odštěpením části někdejších členů Věcí veřejných (VV), budoucí prezident považuje za důvod k předčasným volbám.

Jako poslední Zemana navštíví Schwarzenberg

Před Filipem dnes Zemana navštívila místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, která se s ním bavila mimo jiné o církevních restitucích nebo rozšíření pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

V pátek vpodvečer k Zemanovi zavítá předseda TOP 09 a jeho sok z prezidentské volby Karel Schwarzenberg. Již v úterý budoucí hlavu státu navštívil předseda vlády a ODS Petr Nečas, ve středu pak šéf největší opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. Se zástupci nejmenší vládní strany LIDEM se Zeman odmítl setkat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…