Skandál! Poslanci neplatí daně, hřímá bulvár

12.09.2016 7:22

Zákonodárci sedící v dolní komoře Parlamentu ČR často nemají lehkou práci. Vedou dlouhé diskuse ve Sněmovně a měli by přečíst velké množství materiálu. Tyto nevýhody si však kompenzují některými výhodami. Zatímco občany zavalují daněmi a Babiš se skrze elektronickou evidenci chce postarat o to, aby se daně opravdu platily, sami zákonodárci neplatí v jídelně Sněmovny DPH.

Skandál! Poslanci neplatí daně, hřímá bulvár
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se hlasovalo o novele zákona o zbraních, tedy o pravidlech jejich držení občany tzv. zbrojním průkazu
reklama

Obyčejní smrtelníci jsou nuceni v ceně za oběd v restauraci zaplatit i jednadvacetiprocentní daň z přidané hodnoty. Ve sněmovní jídelně se ale nic takového platit nemusí. Dokazuje to účtenka, kde je sice DPH uvedena, ale v příslušné kolonce najdete 0 korun. Možná i proto může polévka v dolní komoře Parlamentu ČR stát 9 korun. Zprávu tohoto znění přinesl pondělní Blesk.

Ptal se také poslanců, jak se jim líbí, že nemusí platit daň. Ministr financí Andrej Babiš byl šokován. „Vůbec jsem to nevěděl. Nenapadlo by mě, že poslanci za jídlo DPH neplatí. Vůbec se mi to nelíbí. Zjistím, proč to tak je, a budu požadovat, aby se ve Sněmovně DPH za jídlo platilo,“ ujišťoval šéf státní kasy. Následně však dodal, že jídelna ve Sněmovně nemá povolenou výdělečnou činnost a není plátcem DPH. Obecně však stravovací služby DPH podléhají, což cítí i občané na svých peněženkách.

I další poslanci deníku prozradili, že vůbec netušili, jak je to ve sněmovní jídelně s DPH. Marek Černoch (Úsvit) ujišťoval, že je člověk jako každý jiný a DPH bude platit rád.

Deník také spočítal, že státní kasa přichází kvůli neplacení DPH ve sněmovní jídelně o milion korun. Jde však jen o teoretický výpočet, který předpokládá, že na obědy v jídelně chodí všech 200 poslanců každý den jednání sněmovny. Ale pozor, jídelna nabízí i snídaně a večeře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…