Skandál kolem cizinců v rozvážkové firmě. Jednomu ministerstvu to nevadí, druhé za to zatýká

14.03.2017 17:17

V souvislosti se zásahem ve firmě Rohlík.cz, kde ve skladu společnosti policie zadržela 85 cizinců, se otevřela otázka pravidel pro zaměstnávání cizinců v Česku. Ta totiž podle Asociace pracovních agentur nejsou přehledná. Zprávu přinesl server Rozhlas.cz.

Skandál kolem cizinců v rozvážkové firmě. Jednomu ministerstvu to nevadí, druhé za to zatýká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zemní práce
reklama

Podnikatel a zakladatel společnosti Rohlík.cz Tomáš Čupr si od začátku stěžuje, že zásah policistů byl nepřiměřený a právně nepodložený. Muži zákona v jeho skladu zadrželi převážně Ukrajince s polskými vízy, kteří v Česku nemají povolení pracovat. Člen výboru Asociace pracovních agentur René Kuchár pro Rozhlas.cz uvedl, že nejde o první takový případ a celá kauza jen odkrývá téma tzv. zastřeného agenturního zaměstnávání. „To, co se stalo v Rohlíku.cz, je jen kapka v moři. Takových Ukrajinců jsou tady minimálně desítky tisíc,“ tvrdí s tím, že podobných případů se staly už desítky, jen nejsou mediálně známé. 

Původní text ZDE.

A o agenturách hovořil i Čupr. „Nám dodávají zaměstnance agentury. Já jsem si myslel, že hrajeme podle pravidel, protože cizinecká policie mnohokrát řekla, že takhle je to v pořádku. Co je tedy ten rozdíl oproti třeba firmě, kde byli lidé ze stejné agentury na stejné pracovní dokumenty a kde cizinecká policie řekla, že to je v pořádku? Proč ten zůstává a ten je vyhoštěn?“ ptal se. A právě na to poukázal i Radovan Bukovič, jenž je prezidentem Asociace pracovních agentur. Podle něj postup není jednotný. 

I když náměstek generálního inspektora práce Jiří Macíček také sdělil, že přístup policie je v jednotlivých regionech různý, mluvčí pražské policie Tomáš Hulan zásahy policistů obhajuje. „Odpovědnost je výhradně na každé jedné osobě. Ta má znát a vědět, jaké jsou zákony, jaké jsou právní normy České republiky, a má se podle nich řídit. Agentura těmto lidem zprostředkovává zaměstnání, ale oni musejí vědět, jak dalece je to v souladu s právním prostředím té země,“ míní. 

Kuchár pak upozornil také na rozdíly v jednání dvou ministerstev. „Ministerstvo práce a sociálních věcí zaujímá stanovisko, v rámci kterého v podstatě říká, že pokud ti lidé mají polská víza, možnost zde pracovat a splněné podmínky, pak zde pracovat mohou,“ uvedl s tím, že tento postoj ale nesdílejí cizinecká policie a jí nadřízený resort vnitra. 

Server Česká-justice.cz pak konstatuje, že kvůli nedostatku pracovníků na českém trhu práce firmy často sahají po řešeních na hranici zákona. „Využívají jednak kolize legislativy pracovní a legislativy pobytové (rozdílné výklady MPSV a ministerstva vnitra), jednak své nepostižitelnosti, pokud u nich pracují lidé nelegálně, prostřednictvím různých pseudoagentur,“ uvedl Burkovič. 

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …