Sklady munice na Zlínsku bude hlídat armáda, měly by se vyklízet

30.10.2014 21:30

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes uvedl, že vyzve nájemce skladů v areálu na Zlínsku, aby neprodleně začali vyklízet zdejší objekty s municí. Jeden ze skladů, který si pronajala firma Imex Group a v němž zřejmě bylo několik desítek tun munice, před dvěma týdny vybuchl a následně vyhořel. Areál začne střežit armáda. Podle Chovance získá v pondělí mandát od vlády, aby mohla na místě zasahovat.

Sklady munice na Zlínsku bude hlídat armáda, měly by se vyklízet
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

„Pokud firmy sklady nevyklidí, bude na státu, aby zasáhl a odvezl uskladněnou munici na vlastní náklady,“ uvedl Chovanec při své dnešní návštěvě Vlachovic a jejich části Vrbětice, v nichž areál stojí. Řešení současné situace podle Chovance potrvá měsíce. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vláda tlačí na firmy, které využívají objekty v areálu, aby poskytly seznam s přesným množstvím uskladněného materiálu.

Celý areál představuje pro oblast nesporné nebezpečí

„Nebudeme se dívat na to, že někdo ohrožuje lidi,“ řekl dnes v napjaté atmosféře při setkání s obyvateli obcí v okolí a s novináři Stropnický. Podle něj mají sklady v areálu pronajaté čtyři firmy, které již nějaké podklady poskytly. Podle ministra obrany však mohou být neúplné. Stropnický odmítl, že armáda se do řešení problému zapojuje pozdě, přestože objekt je pod správou Ministerstva obrany zřizovaným Vojenským technickým ústavem.

Podle právního zástupce společnosti Imex Group Radka Ondruše chtěla firma munici z Vrbětic už dávno odvézt. „Munice byla nachystaná na odvoz, byla připravená, bohužel policie nám v současné době znemožňuje tuto munici odvézt,“ řekl v České televizi. „Pokud by firma dostala souhlas, většina munice by už byla odvezena,“ dodal. Hlídání a zabezpečení areálu podle Ondruše garantovala armáda.

„Došlo k tragické nehodě, ale to, že celý areál představuje pro oblast nesporné nebezpečí, to je nová skutečnost. My jsme na ni reagovali tak, jak to šlo rychle,“ uvedl Stropnický. Dodal, že existují indicie, že v areálu nebyly dodrženy všechny normy. Po výbuchu ve Vrběticích budou podle ministrů zkontrolovány desítky muničních skladů po celém Česku.

Střepiny byly i 1 000 metrů od skladu

Výbuch podle Stropnického souvisí s velkou pravděpodobností se zásahem dvou pohřešovaných osob, zaměstnanců Imex Group. Vyšetřovatelé na místo exploze vstoupí až poté, co to bude bezpečné. Armáda kromě vojenských policistů, kteří pomohou při ostraze vymezené oblasti 1 200 metrů od epicentra výbuchu, poskytne například i své pyrotechniky.

Podle ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Michala Dlouhého bylo ve vybuchlém skladu několik desítek tun munice. V areálu je asi 50 objektů, munice a výbušniny jsou ve 27 z nich. Odhadem v nich bylo celkem 1 000 tun výbušnin a munice. Exploze skladu číslo 16 zasáhla 12 objektů. „U dvou byl poškozen plášť, ale nedošlo k zasažení,“ řekl Dlouhý.

V epicentru výbuchu zůstala podle něj část pěchotní, dělostřelecké a letecké munice, zbytek byl rozmetán do okolí. Střepiny byly i 1 000 metrů od skladu. Pyrotechnici zjišťují, zda jde o kovové části bez výbušniny, kovové části se zbytky výbušných náplní, či o munici, která má i iniciační prvky. „Poslední kategorie musí být za odpovídajících bezpečnostních opatření zničena bezprostředně na místě nebo v jeho okolí,“ uvedl Dlouhý.

Na ministry čekaly ve Vlachovicích desítky lidí

Policejní pyrotechnici areál zkoumají několik dnů. K epicentru podle Dlouhého půjdou, až se z něj sedm dnů za sebou neozvou neřízené detonace, které jsou odtud stále slyšet. „Je to záležitost týdnů, možná i měsíců, než začneme odvážet munici z bezprostřední blízkosti vybuchlého skladu,“ doplnil Dlouhý. Kvůli tomu, že pyrotechnici zkoumali některé sklady s municí, byla minulý týden nařízena evakuace obyvatel okolních obcí.

Na ministry čekaly ve Vlachovicích desítky lidí. Přivítali je transparenty s nápisy Chceme bezpečí, Bude se s námi někdo bavit či Stop nedostatku informací. Lidé se ptali, jak je areál zabezpečen, co se v něm nachází či kdo je za tragédii zodpovědný. „Nelíbí se nám, že nevíme, co tam je a nakolik je to nebezpečné. Pořád žijeme ve strachu,“ uvedla vedoucí rodinného centra Kaštánek z Valašských Klobouků Markéta Šobáňová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…