Škola vynadala rodičům za to, že jejich dcera chodila zahalená hidžábem. A strhl se poprask

24.01.2017 13:42

Problematika muslimských šátků ve vzdělávacích institucích se aktuálně neřeší jen v České republice, ale také například ve Velké Británii. Vedení katolické školy se stalo terčem kritiky poté, co sdělilo rodičům čtyřleté muslimské dívky, aby jí nedávali hidžáb.

Škola vynadala rodičům za to, že jejich dcera chodila zahalená hidžábem. A strhl se poprask
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Katolická St. Clare School v Handswortu má zavedené přísné normy chování i oblékání, které se rovněž vztahují k pokrývce hlavy nebo obličeje. Právě proto vedení školy upozornilo rodiče malé muslimské dívky, aby tyto normy respektovali a nedávali jí na hlavu hidžáb. To se však podle deníku Daily Mail nelíbilo zejména otci muslimské dívky a ten vyzval člena městské rady města Birmingham pro rovné příležitosti Waseema Zaffara, aby zjednal nápravu.

Zaffar navštívil příslušnou školu a poté se nechal slyšet, že rozhodnutí ředitele jde proti veškerým snahám o prosazení rovnosti mezi náboženstvími. „Trval jsem na tom, že je třeba tuto záležitost okamžitě řešit a zjednat nápravu. Ovšem jednotný názor na tuto problematiku nepanuje ani mezi samotnými členy rady. „Vedení školy má právo trvat si na konkrétních podmínkách, které se týkají oblečení. Muslimské školy zase mají právo po dívkách naopak nošení šátků vyžadovat,“ uvedl Majid Mahmood.

Bývalý šéf rady Dr. Masuq Ally je zase toho názoru, že neexistuje žádné náboženské nařízení, které by nutilo dívky v předškolním věku nosit hidžáb. „Náboženské školy mají právo určovat si, jak boudou žáci chodit na jejich půdě oblékaní, a jsou proto také vyjmuty z legislativy o diskriminaci. Muslimští rodiče by si měli vždy pečlivě promyslet, než pošlou své dítě do katolické školy. Případná nedorozumění by potom měli řešit mezi sebou, a ne do sporu zatahovat veřejnost a úřady.“

Spor mezi rodiči a katolickou školou rezonoval také na sociálních sítích. Většina aktivistů se postavila překvapivě na stranu školy a kritizovala také radního Zaffara. „Radní podporuje rodiče, kteří využívají šátek jen jako prostředek pro ovládání jejich dcery,“ napsala na Twitteru aktivistka a stejný názor vyjádřila na této sociální síti její kolegyně Elham Manea. „Podporuji rozhodnutí školy, protože čtyřletá dívka by měla zůstat dítětem a nezahalovat se do žádného šátku.“

Spor o nošení muslimského šátku na půdě vzdělávací instituce se nyní řeší také v České republice. Minulý týden proběhlo další soudní líčení, v rámci kterého se dožaduje odškodného muslimská dívka za to, že jí bylo zabráněno navštěvovat hodiny zahalena v muslimském šátku. Ředitelka školy se hájí tím, že postupovala v souladu se školním řádem. V sousedním Německu minulý týden neuspěla se žalobou muslimská učitelka, která přišla o místo, protože chtěla vyučovat pouze v šátku. Soud v Osnabrücku její žalobu zamítl s tím, že zákaz nošení náboženských symbolů platí pro všechna náboženství.

reklama

autor: pro

MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

4:44 Zážitek na Lipně za 1900 Kč. Nad jídelním lístkem. Pak i na vleku

Svíčková na smetaně za 295, smažený sýr s přílohou za 239 Kč, belgické hranolky za 95 korun. Kdo se …