Škola vynadala rodičům za to, že jejich dcera chodila zahalená hidžábem. A strhl se poprask

24.1.2017 1:42 odp.

Problematika muslimských šátků ve vzdělávacích institucích se aktuálně neřeší jen v České republice, ale také například ve Velké Británii. Vedení katolické školy se stalo terčem kritiky poté, co sdělilo rodičům čtyřleté muslimské dívky, aby jí nedávali hidžáb.

Škola vynadala rodičům za to, že jejich dcera chodila zahalená hidžábem. A strhl se poprask
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Katolická St. Clare School v Handswortu má zavedené přísné normy chování i oblékání, které se rovněž vztahují k pokrývce hlavy nebo obličeje. Právě proto vedení školy upozornilo rodiče malé muslimské dívky, aby tyto normy respektovali a nedávali jí na hlavu hidžáb. To se však podle deníku Daily Mail nelíbilo zejména otci muslimské dívky a ten vyzval člena městské rady města Birmingham pro rovné příležitosti Waseema Zaffara, aby zjednal nápravu.

Zaffar navštívil příslušnou školu a poté se nechal slyšet, že rozhodnutí ředitele jde proti veškerým snahám o prosazení rovnosti mezi náboženstvími. „Trval jsem na tom, že je třeba tuto záležitost okamžitě řešit a zjednat nápravu. Ovšem jednotný názor na tuto problematiku nepanuje ani mezi samotnými členy rady. „Vedení školy má právo trvat si na konkrétních podmínkách, které se týkají oblečení. Muslimské školy zase mají právo po dívkách naopak nošení šátků vyžadovat,“ uvedl Majid Mahmood.

Bývalý šéf rady Dr. Masuq Ally je zase toho názoru, že neexistuje žádné náboženské nařízení, které by nutilo dívky v předškolním věku nosit hidžáb. „Náboženské školy mají právo určovat si, jak boudou žáci chodit na jejich půdě oblékaní, a jsou proto také vyjmuty z legislativy o diskriminaci. Muslimští rodiče by si měli vždy pečlivě promyslet, než pošlou své dítě do katolické školy. Případná nedorozumění by potom měli řešit mezi sebou, a ne do sporu zatahovat veřejnost a úřady.“

Spor mezi rodiči a katolickou školou rezonoval také na sociálních sítích. Většina aktivistů se postavila překvapivě na stranu školy a kritizovala také radního Zaffara. „Radní podporuje rodiče, kteří využívají šátek jen jako prostředek pro ovládání jejich dcery,“ napsala na Twitteru aktivistka a stejný názor vyjádřila na této sociální síti její kolegyně Elham Manea. „Podporuji rozhodnutí školy, protože čtyřletá dívka by měla zůstat dítětem a nezahalovat se do žádného šátku.“

Spor o nošení muslimského šátku na půdě vzdělávací instituce se nyní řeší také v České republice. Minulý týden proběhlo další soudní líčení, v rámci kterého se dožaduje odškodného muslimská dívka za to, že jí bylo zabráněno navštěvovat hodiny zahalena v muslimském šátku. Ředitelka školy se hájí tím, že postupovala v souladu se školním řádem. V sousedním Německu minulý týden neuspěla se žalobou muslimská učitelka, která přišla o místo, protože chtěla vyučovat pouze v šátku. Soud v Osnabrücku její žalobu zamítl s tím, že zákaz nošení náboženských symbolů platí pro všechna náboženství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …