Školský ombudsman, exministr Zeman: Víceletá gymnázia jsou snobismus

12. 4. 2017 18:35

České školství je hybrid, nechal se slyšet bývalý ministr školství Eduard Zeman v Kauze dne Zuzany Bubílkové na Rádiu Impuls.

Školský ombudsman, exministr Zeman: Víceletá gymnázia jsou snobismus
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

„Jednotné přijímací zkoušky jsou dobrý trend. Jen si myslím, že měly být zavedeny jako první, nikoliv jako první státní maturita,“ zmínil úvodem k dnešnímu dni Zeman, který v současnosti působí jako školský ombudsman. Své řekl i k víceletým gymnáziím. „Nebyl jsem nikdy proti víceletým gymnáziím. Poukazoval jsem jen na to, že by měly být výběrovou školou. A v okamžiku, kdy začal jejich počet narůstat, šlo to na úkor kvality,“ domnívá se. 

Zájem o osmiletá gymnázia podle Bubílkové přesahuje kapacitní možnosti. „Nepochybně se tu projevuje snobismus. Ale rodiče si také uvědomují, že to je dobrý odrazový můstek. Dá se tu použít citát: Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly,“ řekl Zeman.

Rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

„České školství je takový prapodivný hybrid. Něco jsme zdědili z rakousko-uherských tradic, do toho jsme postupem času implantovali další modely, poměrně nelogicky anglosaské modely. Velmi výrazně se tady negativně promítla komercionalizace školství, kde nejde o užitečnost vzdělání, ale dosáhnout nějakého diplomu,“ řekl kriticky Zeman. Kvalita vzdělání podle něj byla obětována určité kvantitě. 

„Kvalita českého školství šla dolů,“ dodal. Ale současný směr na ministerstvu vnímá jako dobrý – jak jednotné přijímají zkoušky, jednotné maturity, systém financování. A k maturitám také řekl své – současná podoba maturity podle něj nemá dostatečnou úroveň a stala se z ní formalita. Na prestižních školách jsou pak podle něj také často studenti, již nemají na jejich absolvování dostatek schopností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…