Školský výbor je proti změnám ve jmenování profesorů

14.01.2016 17:01

Sněmovní školský výbor na dnešním zasedání nedoporučil žádnou změnu ve způsobu jmenování profesorů. Tato pravomoc by tak měla nadále zůstat prezidentovi republiky, jak s tím s drobnými úpravami počítá vládní návrh novely školského zákona. Předlohu jako celek výbor doporučil schválit. Stalo se tak ale až při druhém hlasování, první bylo prohlášeno za zmatečné.

Školský výbor je proti změnám ve jmenování profesorů
Foto: repro foto ČT
Popisek: Usmívající se prezident Miloš Zeman

Poslanci navrhovali tři změny v proceduře jmenování profesorů. Návrhy počítaly s tím, že by profesory mohl jmenovat rektor, ministr školství nebo by tato pravomoc zůstala prezidentovi, ale pokud by odmítal jmenovat, stal by se kandidát po 60 dnech profesorem ze zákona. Poslední možnost kladně hodnotili rektoři. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se dnes ke všem změnám znovu vyjádřila negativně a také výbor k těmto návrhům s velkou převahou vydal nesouhlasné stanovisko.

Procedura jmenování profesorů se stala znovu ostře sledovanou loni v květnu, kdy prezident Zeman odmítl kvůli údajným závažným prohřeškům z minulosti jmenovat Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou.

Všichni v listopadu podali na prezidenta žalobu a navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil. Tvrdí, že na jmenování mají právní nárok. Zeman odmítáním jmenovat dotčené profesorem podle nich nerespektuje závazný pokyn vědeckých rad Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické a usnesení vlády z letošního dubna.

Vládní předloha má před sebou závěrečné kolo hlasování ve Sněmovně. Školský výbor doporučil, aby ji poslanci s dílčími změnami schválili. Nerodilo se to ale snadno. Napoprvé nebyl dostatek hlasů, ale předseda školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) prohlásil hlasování za zmatečné. Vysvětloval to tím, že se domníval, že někteří přítomní nevěděli, o čem hlasují. V krátké přestávce před druhým hlasováním několik zákonodárců opustilo místnost, takže napodruhé už stačilo méně hlasů.

Novela má mimo jiné zavést nová pravidla pro akreditace studijních oborů, systém hodnocení kvality škol a sociální stipendia. Upravit má také odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání nebo působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Dosavadní Akreditační komise má být nahrazena Národním akreditačním úřadem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…