Skončete s tím postsocialismem. Šéf českých zubařů, kterého znáte z televize, postrašil pacienty

21.09.2017 17:53

Moderátorka Marie Bastlová ve čtvrtečních Dvaceti minutách Českého rozhlasu přivítala nového prezidenta České stomatologické komory, lékaře a moderátora Romana Šmuclera, který srovnal svou práci s tím, co dělá šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Mluvil také o tom, kolik peněz v oboru chybí.

Skončete s tím postsocialismem. Šéf českých zubařů, kterého znáte z televize, postrašil pacienty
Foto: top09.cz
Popisek: Roman Šmucler

„My jsme něco, jako je paní Drábová přes atomové elektrárny. My jsme tu proto, aby to nebouchlo. A to, co já chci, abychom skončili s tím postsocialismem v této zemi, protože ani paní Drábová nemůže říkat: No co, tak ono to trochu bouchlo,“ začal Šmucler.

Zubařů má Česká republika hodně, je jich dokonce tolik, že nové zubaře už skoro není kam odesílat. Neodcházejí ani do zahraničí. „Tedy pokud jde o města. Na venkov se zubařům moc nechce. My proto chystáme pohřeb českých zubařů na venkově,“ prozradil Šmucler. V budoucnu to proto bude asi tak, že lidé budou muset za svým zubařem jezdit třeba osm až deset kilometrů. Stát totiž zubařům sebral asi polovinu peněz a poslal je do nemocnic. Zubaři na to tak musejí reagovat.

Zubaři si dnes zařídí ordinaci, vloží do toho miliony, a kdyby spoléhali jen na peníze od pojišťoven, rychle zkrachují. Mnoho lidí to však vidí a jsou si ochotní připlatit si. Dostanou totiž informaci o tom, že plomba, kterou plně hradí pojišťovna, vydrží asi 13 měsíců, ale když dostanou jinou plombu, za kterou si připlatí, vydrží mu dvacet let.

Šmucler by proto přivítal model, kdy pojišťovna zaplatí za každou plombu to co za tu nejlevnější a lidé by si dopláceli jen rozdíl. „Slovensko, to je dnes dál než my. My už dnes nevzhlížíme k Německu, ale ke Slovensku a podobným zemím, které jsou dál, než jsme my,“ prozradil host.

Nic není zadarmo

Kromě toho by nám prý pomohla větší konkurence mezi zdravotními pojišťovnami. V Německu mají desítky zdravotních pojišťoven. „Tady má někdo hrůzu, když je v zemi sedm zdravotních pojišťoven,“ kroutil hlavou Šmucler.

Jinak se ale držel zpátky, protože má dojem, že se v Česku hodně používají silná slova, mezi politiky vyhrává ten, kdo použije nejsilnější výrok, ale Šmucler nechce naskakovat na podobnou vlnu. Chce zkrátka jen lidi dovést k tomu, aby se o své zuby starali a aby si také uvědomili, že se za všechno platí. „Já bych taky nechtěl platit za auto, nechtěl bych platit za jídlo, ale prostě žijeme v době, kdy se za to platí,“ zaznělo z úst Šmuclera.  

Samozřejmě že může přijít politik a řekne, že u zubaře si lidé nebudou připlácet nic. Pak ale musí říct, z čeho se všechno zaplatí. Šmucler by prý raději žil v zemi, kde i připlatí za zubaře, aby zbylo více peněz na léčení těžce nemocných dětí.

Kromě toho Šmucler uznává, že je to skupina lidí z ghett nebo bezdomovci, kteří na to zkrátka nemají, a těm musí stát pomoct.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

7:15 „Roztřískáme.“ „Vrazi, rudá špína.“ Trhalo se. Akce k roku 68? To v Praze nebylo vše

Spolek Milion chvilek pro demokracii včera uctíval výročí invaze z roku 1968 a potlačení protestů v …