Škrty jsou k ničemu, už to přiznávají i bankéři. Ransdorf si v noci počkal na výsledky řeckého hlasování a hned sepsal komentář

06.07.2015 7:55

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf se na svém profilu na ParlamentníchListech.cz zamýšlí nad výsledkem řeckého referenda. Občané se v něm vyjádřili k podmínkám mezinárodních věřitelů, kdy řekli jasné ochi (ne).

Škrty jsou k ničemu, už to přiznávají i bankéři. Ransdorf si v noci počkal na výsledky řeckého hlasování a hned sepsal komentář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf
reklama

„Výsledek referenda snad politiky přesvědčí, aby zasedli k jednacímu stolu a hledali nikoli trest, ale řešení,“ konstatuje Ransdorf a vzpomíná na štvavou kampaň v evropských médiích týdny před referendem. 

„Renomovaná finanční instituce Wall Streetu Goldman Sachs, jeden z hráčů v této krizi, analyzovala dopady škrtů na ekonomický vývoj země. I když se nejedná o žádnou humanitární organizaci, došla k názoru, že škrty, přesahují-li 2 % HDP, nevedou k ekonomické stabilizaci, ale naopak ke zvýšení dluhů. To je ostatně názor, který v době velké krize v 30. letech prosazoval známý ekonom John Maynard Keynes. Přestože toto poznání je staré víc než 80 let, politikové se nepoučili, nebo toto řešení možná ani neznají,“ uvádí Ransdorf. 

Řecko také srovnává s Portugalskem, které nedávno vystoupilo ze záchranného programu EU a začalo vyrábět a vyvážet. „Ale mezi Řeckem a Portugalskem je jeden podstatný rozdíl. Portugalsko má přece jenom o něco vyšší podíl průmyslu a zemědělství na HDP, a proto má co vyvážet. Řecko, tlačené věřiteli dolů, tuto možnost zatím nemá,“ sděluje.

Původní text čtěte ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

7:55 Nasadit armádu! volal profesor Flegr. Soukup se divil

Jaroslav Flegr kromě CNN Prima News zavítal i k Jaromíru Soukupovi. V osazenstvu Jaromír Soukup LIVE…