Škůdce českého národa, co se snaží zavděčit Bruselu a na občany kašle. Sobotka na poslední chvíli prosazuje rychlé přijetí eura u nás a toto nám řekli Babiš, Kalousek, Keller či Okamura

29.11.2017 4:43

ANKETA Server iHNed.cz informoval, že premiér Bohuslav Sobotka chce pojistit členství Česka v Evropské unii co nejrychlejším přijetím eura. „Přijetí eura je pojistkou pevného ukotvení země v EU,“ uvádí analýza Úřadu vlády, kterou Sobotka dnes předloží vládě. Analýza tvrdí, že pokud Česko euro nepřijme, hrozí mu „riziko posunu do pozice politického a hospodářského satelitu eurozóny“, a že přijetí eura by nás rychleji přiblížilo k bohatším zemím EU a jednoznačně by bylo ekonomicky výhodné.

Škůdce českého národa, co se snaží zavděčit Bruselu a na občany kašle. Sobotka na poslední chvíli prosazuje rychlé přijetí eura u nás a toto nám řekli Babiš, Kalousek, Keller či Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka chce, aby analýzu vláda na svém dnešním (středa) zasedání vzala na vědomí a vyzvala příštího premiéra, aby se jí co nejdřív zabýval.

Při přijetí eura by hrozil rychlý růst cen. I bez eura můžeme dobře prosperovat

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Drtivá většina politiků Sobotku kritizuje s tím, že se na poslední chvíli a bez mandátu snaží nadbíhat Bruselu, ačkoli by nás vstup do eurozóny poškodil.

Anketa

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že bez přijetí eura se staneme ,,,satelitem" a ,,ztratíme vliv na rozhodování v EU"?

4%
96%
hlasovalo: 8235 lidí

„S panem Sobotkou a jeho názorem na zavedení eura v Česku nesouhlasím a mrzí mě, že k prosazování svého politického postoje zneužívá úřednický aparát vlady v den demise jeho vlady a v době sestavování nové vlády. Eurozóna dnes je úplně jiné uskupení, než v době kdy vstupovalo například Slovensko. Některé státy se nepoučily ani z velké krize a i v době hospodářské konjunktury zvyšují své dluhy. Eurozóna to neumí řešit. Je klišé, že nám ujíždí vlak a nebudeme ‚u toho‘, v některých ohledech jedeme vyšší rychlostí než eurozóna a i s korunou můžeme být silným a aktivním členem EU. Eurozóna diskutuje o nutných změnách, Česko se té debaty musí účastnit. Za týden bude ministr financí už podruhé na euroskupině. Chtěl bych, aby to tak pokračovalo i dál. Tuhle debatu je třeba vést s evropskými lídry, nepotřebujeme na to nové funkce bez reálného obsahu. Je férové vědět, kam dokážeme spolu s dalšími státy se zdravými veřejnými financemi eurozónu posunout. Ano, Česko je asi na přijetí eura připravené, ale pokud by se tak stalo, hrozil by rychlý růst cen po přijetí jednotné měny. Navíc se potvrdilo, že i bez eura můžeme dobře prosperovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš.

„Ten materiál neznám. Vláda se jistě má zabývat různými analýzami různého charakteru. Vláda by v žádném případě neměla být populistická, na druhé straně nemůže přehlížet názory občanů. Je velmi těžké najít tu rovnováhu, ale většinou se to daří. O tom, zda budeme přijímat euro na základě názoru občanů, nebo analýz, stejně budou rozhodovat vlády budoucí za konzultace s parlamentem. Myslím si, že se teď o nic nejedná a že je to bouře ve sklenici vody. Nebylo by dobře, aby se jakýmkoli tlakem zamezovalo tomu, aby se projednávaly jakékoli analýzy. Jedna věc je analýza a druhá věc je rozhodnutí, to je potřeba zásadně oddělovat. Aby se politici báli zvažovat to třeba kvůli tomu, že třeba názory veřejnosti na to mohou být odlišné, to by bylo špatně, protože vláda nese odpovědnost i za určité perspektivní věci, které musí zvažovat v kontextu geopolitického vývoje. Nyní žádné rozhodnutí nepadne, to bude předmětem jednání na základě dalšího vývoje v naší zemi i v eurozóně,“ řekl redakci předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

„Pan Sobotka by měl podat demisi a co nejrychleji zmizet, a řešit budoucí stíhání za podvod s OKD. Země bez eura jako Británie nebo Švýcarsko nejsou evidentně periférií eurozóny – spíš jsou to Řecko nebo Portugalsko, nebo to bude Španělsko. Naše hnutí SPD zásadně nesouhlasí s přijetím eura pro ČR,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

 • SPD
 • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
 • poslanec

„A teď ještě tu o Smolíčkovi Pacholíčkovi. Ke skutečným ekonomickým úvahám se ale pohádky nehodí a fakta říkají něco úplně jiného. Přijetí eura teď pro nás výhodné není. Nenechme se nikým tlačit do eurozónového hujerismu,“ reagoval místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka

Kolik činí ztráta, kterou napáchala ČNB umělým podhodnocováním koruny?

„Co kdyby nám premiér raději řekl, kolik činí kvalifikovaný odhad ztráty, kterou napáchala Česká národní banka umělým podhodnocováním koruny po několik let? Že bude trojciferná v miliardách, je mimo vší pochybnost už teď. Právě od šéfa vlády by se slušelo i dodat, kolik na celé operaci už vydělali všelijací šíbři, štítící se skutečné práce – a možná i jejich jména a žebříček. Přejít na euro za dané konstelace se rovná ‚ještě pevnějšímu ukotvení‘ v urážlivě koloniálním postavení. Evropská unie není o solidaritě, ale o ‚právu‘ silnějšího. To rozhoduje i na téma, kdo je a kdo není členem ‚tvrdého jádra‘, ukazujícím záda všem ostatním. Česká republika se té šance zbavila zdivočelou privatizací a autodestrukcí ekonomické struktury, která generovala vysokou přidanou hodnotu na naše konta – tehdy dokonce kolektivní –, a ne do klína cizího mamonu. Teď je potřeba nastartovat obnovu naší suverénnější ekonomické pozice, a ne lézt do ještě ztrátovějšího chomoutu,“ vysvětluje místopředseda KSČM Josef Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

 • KSČM
 • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
 • mimo zastupitelskou funkci

„Jsem přesvědčen, že je teď vhodný čas na to náš závazek splnit,“ podpořil Sobotku čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Myslím si o tom něco podobného, co jsem si myslel, když Vladimír Dlouhý zastavil v polistopadové vládě náš obchod v rámci RVHP. Na rozdíl od Sobotky ale měl před sebou slibnou kariéru překabátěného nového kádra, kterou v novém režimu dokonale využil. V případě Sobotky jde asi o trochu něco jiného a čas ukáže, kde skončí – tedy jakou trafiku v Bruselu dostane,“ odpověděl senátor SPO Jan Veleba.

Slováci s eurem jsou na tom stejně jako my

„Nejsem odborník na ekonomiku a už vůbec ne na euro. Jenom vím, že Slováci, kteří euro už nějakou dobu používají, mají stejně lacinou pracovní sílu jako my, stejně nízké důchody jako my a fungují stejně jako my coby laciní subdodavatelé. Pokud přitom skutečně patří k tvrdému jádru EU, asi to nebude tak velké terno,“ upozorňuje europoslanec Jan Keller.

„Toto stanovisko odpovídá i našim vlastním analýzám. Říkali jsme to celý minulý rok a máme to pevně zakotveno v našem volebním programu a netajili jsme se tím ani ve volební kampani,“ řekl redakci předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„O euru musíme vést vážnou debatu. Těch důvodů pro a proti je hodně. Proto bych to nezužoval jen na politické otázky, ale i na otázky ekonomické. Přijetí eura nás určitě přiblíží více do EU, ale to nemůže být jediný argument,“ myslí si europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský

Tomáš Zdechovský

 • KDU-ČSL
 • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
 • europoslanec

„Umělé urychlování problému přijetí eura nemá smysl – k tomu se může vyjádřit nová vláda, ale předpokládám, že ani ona nebude spěchat. ČR je součástí evropské integrace i bez toho a EU musí nejdříve zvládnout řadu svých problémů. Takže ani spěchat do eura, ani strašení czexitem. Konečně aktivní reprezentace ČR v EU je to, co potřebujeme,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„‘Analýzy‘ Úřadu vlády, tedy nejspíš pana Špidly, které předkládá končící vláda, je možno tak maximálně hodit do koše,“ reagoval europoslanec a člen předsednictva ODS Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

 • ODS
 • Řekněme NE evropské federaci!
 • europoslanec

Tento škůdce českého národa ve funkci premiéra se snaží zavděčit Bruselu za každou cenu

„Tento škůdce českého národa ve funkci premiéra se snaží zavděčit Bruselu za každou cenu. Na vlastní občany kašle. Asi doufá v nějakou eurotrafiku,“ myslí si poslanec SPD Jan Hrnčíř.

„Pan premiér se mýlí.  Naopak koruna je základem naší suverenity. ČR je exportní země a vlastní měna nám poskytuje možnost  intervenovat, což bychom s eurem nemohli. Navíc přecházet na euro v době relativní nestability EU a různých separačních tendencí by bylo nerozumné a nevýhodné,“ domnívá se poslanec ODS Karel Krejza.

„Přijetí eura je z hlediska ekonomiky dost sporná záležitost. Zatím převažují spíše nevýhody. Pokud se má rozhodovat jen z politických důvodů, tak je to hodně špatně. Nejpodstatnější je však dopad na jednotlivé občany. Zatím by je přijetí eura také spíše ochudilo. Měli bychom si vždy připomenout, jaký tlak byl vyvinut na Slovensko, aby se podílelo na řeckém dluhu. Vstoupily jsme do evropského svazku za nerovných podmínek. Dokud bude snaha vytvořit ´vícerychlostní Evropu´, musíme být více než opatrní a nepřijímat již žádné ponižující podmínky. Pan Sobotka končí ve funkci premiéra a bylo by vhodné, aby se podobných komentářů zdržel. Negativa se totiž nebudou připisovat jen jemu, ale celé ČSSD,“ varuje senátorka ČSSD Božena Sekaninová.  

„S postojem prezentovaným v té analýze zásadně nesouhlasím. Neslyšel jsem, že by někdo vyvětlil ekonomické výhody přijetí eura a nevýhody toho, že máme korunu. Od vzniku eurozóny to vidím přesně opačně – tedy, že mít vlastní měnu v nestabilním ekonomickém prostředí a v krizi, přináší výhody. Dvojnásob, když od vzniku eurozóny se nedodržují pravidla, od pomoci bankám po pomoc státům, a podobně. Argument, že jsme se k tomu před 13 lety vyjádřili, je lichý, protože ta situace se výrazně změnila. Ukázalo se, že to je více politický než ekonomický projekt. Je nesmysl argumentovat 13 let starými argumenty,“ řekl redakci poslanec ANO Patrik Nacher.  

„No, poněkud úsměvné argumenty, když se podíváme na Řecko nebo na Slovensko. Tlak, s jakým premiér končící vlády vystupuje, je kontraproduktivní, u veřejnosti vzbuzuje negaci a obavu. Přijetí eura tehdy, až to bude pro ČR výhodné,“ uvedl poslnec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Uvedený názor ohledně eura jednoznačně nesdílím a se stanoviskem je nyní nutné počkat po ustanovení nové vlády,“ říká poslanec ANO Josef Kott.

S přijetím eura bludeme platit dluhy jiných

„Tento závěr analýzy jsem předpokládal. Jsem pro přijetí eura v dohledné době a ČR by na tom měla začít pracovat. Nesmí se to ovšem šít horkou jehlou a uspěchat,“ říká poslanec Pirátů František Kopřiva.

„Zoufalá Sobotkova vláda končí zoufalým eurovýkřikem. Je dobře, že Sobotkova vláda končí a nestihne v evropské politice napáchat další škody. Pan premiér Sobotka se celé čtyři roky chtěl zavděčit zejména bruselské elitě, proto mě ani ten poslední eurovýkřik vlastně nepřekvapuje. Já se nepotřebuji euroelitám zavděčit, mě jde o Českou republiku, proto dlouhodobě říkám, že není v našem zájmu euro přijímat. Z eurozóny se stala dluhová, transferová unie a já nechci, aby občane ČR ručili za cizí dluhy. Eurozóna není zdravá měnová unie, zachovejme si vlastní měnovou politiku, kterou dělejme na míru ekonomických podmínek ČR. Vyplatí se nám to více, než podléhat měnové politice Evropské centrální banky. Po prohraných volbách, na konci mandátu vlády, by Sobotka neměl podobné velmi vážné zahraničněpolitické otázky vůbec otevírat,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

„Analýza vždy vychází podle toho, jaké je zadání. Jistě existují i opačné analýzy,“ reagoval poslanec ANO Pavel Plzák.

Poslanec KSČM Jiří Valenta s premiérem zcela nesouhlasí. „Premiér Sobotka, když už mu nic politicky nehrozí, se snaží zcela bezskrupulozně poškodit hodpodářský status ČR k prospěchu jiných. Nic více k tomuto kroku dodat nelze,“ vysvětlil Valenta.

„Přijetí eura je, spíše než pojistkou, vstupenkou k naší spoluodpovědnosti za dluhy jiných členů eurozóny, kteří neuhlídají své finance. Taková rozmařilost nás může stát až 300 miliard,“ varuje místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

Snaha premiéra Sobotky zavděčit se bruselské vrchnosti

„Snaha premiéra Sobotky zavděčit se bruselské vrchnosti v posledních dnech jeho vlády je až zoufalá. Obětovat zásadní část české samostatnosti a zbavit českou ekonomiku zbytku možností regulovat zahraniční obchod je odsouzeníhodné. My v SPD jsme odpůrci zavedení eura z mnoha důvodů. Osobně se domnívám, že hra o euro se stala hrou premiéra Sobotky o jeho další angažmá v EU. Bez ohledu na to, jak vysokou cenu Česká republika zaplatí,“ myslí si poslanec SPD Jiří Kobza.

„Premiér nemá po volbách jakýkoli mandát vystupovat jménem České republiky. Voliči jeho politiku odmítli,“ říká poslanec ODS Václav Klaus mladší.

„Příkladem nám budiž Slovensko. Na přijetí eura významně vydělalo. Nejsme horší než Slováci. V ČR se stane totéž, když euro přijmeme,“ domnívá se poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.

O tak závažném kroku, jako je přijetí eura, by měli rozhodovat lidé v referendu

„O tak závažném kroku, jako je přijetí eura, by měli rozhodovat lidé v referendu, a ne Sobotkova vlada, která k takovému kroku již nemá mandát. Jde o zjevnou snahu přijmout na poslední chvíli taková opatření, která by co nejvíce ztížila případnou snahu země o vystoupení z EU. Je to další nástroj k omezení suverenity, což my v SPD zásadně odmítáme. Všechny tyto překotné kroky odstupující vlády jdou zcela evidentně proti zájmům ČR a slouží jen k dalšímu svazování s EU. My v SPD učiníme vše pro to, abychom  tomuto zabránili,“ podotkla poslankyně SPD Monika Jarošová.

„Kolik dostala ČSSD v posledních volbách? A Sobotka si nedá a nedá pokoj!“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Nikam bych nepospíchal. Nic závratného nám euro nepřinese,“ reagoval senátor ODS Jaroslav Zeman.

„My v SPD jsme zásadně proti přijetí eura i proti zařazení se do rychlejšího pruhu eurokolonizace v rozpadající se EU,“ říká poslanec SPD Lubomír Volný.

„Pan premiér by měl na posledním zasedání této vlády nechat odsouhlasit její demisi a nepouštět se sekundu před dvanáctou, respektive pět minut po dvanácté, do zásadních rozhodnutí. Diskuse o přijetí eura je trošičku složitější a měla by se vést s objektivními a seriózními argumenty napříč společností,“ míní senátor Zdeněk Nytra.

„Nejsem přesvědčen, že nazrály podmínky,“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

„Přijetí eura nevidím nyní jako aktuální,“ regoval poslanec KSČM Stanislav Grospič.

„Nesdílím názor pana Sobotky. Když bylo euro za 23 koruny, tak jsme ho nepřijali, ale teď navrhuje přijetí, když je za 26 korun,“ uvedl poslanec SPD Jaroslav Holík.

Podle průzkumu Eurobarometr z minulého měsíce považuje členství v EU za dobrou věc jen 29 procent Čechů, což je nejméně ze všech zemí EU. Zavedení eura podle průzkumů odmítá víc než 70 procent občanů.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl již v polovině května na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

11:55 Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

Více než dvě třetiny respondentů průzkumu na téma svobody projevu uvedlo, že největším šiřitelem dez…