Šlachta se prý o Langera zajímá i kvůli solárním tunelům. A vzal to nejspíš skutečně od podlahy...

08.11.2015 9:12

Olomoucká kauza, ve které Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhá dva důstojníky olomouckých ozbrojených složek, podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, je daleko spletitější, než jak doposud česká média informovala. Detektivové ÚOOZ totiž u bývalého ministra vnitra, přítele a obchodního partnera Kyselého při domovní prohlídce hledali také informace k solárním elektrárnám, jejichž prověřování odložila Služba kriminální policie.

Šlachta se prý o Langera zajímá i kvůli solárním tunelům. A vzal to nejspíš skutečně od podlahy...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Hovoříme o několika slunečních elektrárnách, u nichž dal podnět na možné nezákonné získání licence Energetický regulační úřad. Jde o solární elektrárny, jejichž licence byly schváleny těsně před koncem roku 2010, posledního data, dokdy mohli držitelé oprávnění k provozu elektráren získat od odběratele elektrické energie výhodnější dotované ceny.

Detektivové Roberta Šlachty podle protokolu o domovní prohlídce u Langera hledali informace a dokumenty ke společnostem IES Recycling, Mapro a Gentley, které se podílely na výstavbě solární elektrárny Ševětín, Amun.Re, 3 L invest a Area Group CL, jde o elektrárny v okolí České Lípy a eEnergy Hodonín, eEnergy Ralsko-Kuřivody a eEnergy Ralsko. Posledně jmenované společnosti s předponou (e) jsou stejně jako firma Amun.Re spojovány s lobbistou Ivem Rittigem.

Na žádosti detektivů ÚOOZ je poněkud zarážející, že se zajímali o tři elektrárny, u kterých podněty k prošetření tří největších českých solárních parků z popudu Energetického regulačního úřadu prověřovala kriminální policie a odložila je. Regulační úřad začal posílat podněty k prošetření údajně nezákonně vydaných licencí po dohodě s nejvyšším státním zastupitelstvím v Brně, jak vyplývá z faksimile dokumentu ze září 2013, který ParlamentníListy.cz získaly. „Z obsahu podání by mělo být patrné nejen to, konkrétně v jakém chování je spatřováno možné podezření ze spáchání trestné činnosti, ale také by mělo obsahovat skutečnosti pro posouzení věcné a místní příslušnosti státního zastupitelství,“ prohlásil na zasedání reprezentantů regulačního úřadu a státního zastupitelství v září 2013 státní zástupce Milan Ryšavý z odboru trestního řízení nejvyššího státního zastupitelství. Solární kauzy pak byly rozdělovány podle daných pravidel. A ve většině případů je prověřovala hospodářská kriminálka.

O které elektrárny, o nichž hledali detektivové důkazy v rámci olomoucké kauzy, jde? Konkrétně tak byl prověřován a odložen případ vydání licence elektrárny Ševětín o výkonu 29,9 megawattu společnosti Gentley, okolo které se zásah u bývalého ministra vnitra Langera točil především. Regulační úřad dal na nejvyšší státní zastupitelství podnět kvůli licenci na začátku srpna roku 2013, ale policie případ uložila ad acta. Což znamená, že podle trestního řádu „nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že došlo ke spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání“.

Podobně skončil i podnět týkající se společnosti 3 L Invest, elektrárny na Českolipsku s instalovaným výkonem 38,27 megawattu. Regulátor poslal podnět ohledně získání licence v půlce srpna 2013, koncem února 2015 policie zahájila úkony v trestním řízení, ale případ v rámci jiného paragrafu trestního řádu odložila. Tatáž situace pak nastala u společnosti Area Group CL o výkonu 17,49 megawattu, jejímž akcionářem byla eEnergy Ralsko-Kuřivody spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Ve firmě zasedali jemu blízcí lidé, na jejichž jména se detektivové při domovní prohlídce u Langera taktéž soustředili. Vůči této solární elektrárně podal Energetický regulační úřad podnět na konci srpna roku 2013. Kriminalisté letos v únoru zahájili trestní řízení, ale případ byl také odložen.

Jak je takové odložení případu obecně odůvodňováno? „Nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak. Takovým vyřízením může být zejména odevzdání věci příslušnému orgánu k projednání přestupku či jiného správního deliktu nebo odevzdání věci jinému orgánu ke kázeňskému nebo kárnému projednání.“

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta si tedy podle všeho vyjma Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšlápl i na další kolegy v uniformě. Jak jinak si totiž vysvětlovat, že se jeho lidé pouštějí do případů, jejichž prověřování bylo kriminalisty uzavřeno. Trestné činy policistů má přitom zjišťovat a vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů. V určitých případech se může vyšetřování chopit státní zástupce. To se ale u olomoucké kauzy nestalo a policisty začala vyšetřovat ÚOOZ.

Přestože se v hanácké metropoli zatýkalo a posílalo do vazby, podle policejních dokumentů je podezřelým číslo jedna Ivan Langer, který obviněn nebyl. Jak už ParlamentníListy.cz napsaly, detektivové z organizovaného zločinu přesně věděli, na co se mají při domovních prohlídkách zaměřit. Na všechno, nejen na solární elektrárny, ale i na elektronická zařízení: „mobilní telefony včetně SIM karet, tablet, stolní PC, notebook atd., užívané v rámci možného páchání protiprávního jednání podezřelými ke vzájemným kontaktům s dalšími osobami, plk. Mgr. Karel Kadlec, ing. Ivan Kyselý, plk. Milan Pospíšek a další dosud neustanovené osoby,“ jak praví dokumenty související s Langerovým zadržením předminulý týden.

A proč? „V souvislosti se soustavným poskytováním informací z trestních řízení vedených olomouckou kriminální službou či jinými policejními útvary a umožňující prostřednictvím datových aplikací typu Viber, WhatsApp, Hangouts atd. konspirativní telefonáty či SMS,“ stojí dále v povolení k prohlídce Langerových bytů, které se ParlamentnímListům.cz naskytlo.

Z tvrzení detektivů v příkazu k domovní prohlídce vyplývá, že se o Langera zajímají nejen kvůli olomoucké kauze, ale rovněž kvůli kšeftům kolem solárních elektráren, jak napsaly některé české servery.

Ivan Langer, který se kvůli možnému obvinění z ovlivňování vyšetřování střeží mluvit do médií, se poprvé otevřeněji vyjádřil v posledních dnech na svém facebookovém profilu. Ke kauze odchodu šéfa generální inspekce Ivana Bílka konkrétně zmínil i roli médií, která vlastní ministr financí Andrej Babiš, nebo o roli poslankyně za ANO Jany Lorencové. „Dokáže-li olomoucký zaměstnanec politicko-mediálního agrokomplexu Michal Poláček lhát, že jsem na dnešní jednání krajského soudu ‚nedorazil‘, čeho dalšího se (nejenom) od něj, můžeme dočkat...!“ hodnotil Langer například informování deníku Mladá fronta Dnes o soudu, který má rozhodnout o vydání věcí zabavených v rámci domovní prohlídky, které jsou kvůli advokátnímu tajemství zatím v úschově České advokátní komory. „Mediální divize přispěchá s ‚výrobou kritické atmosféry‘ (Shabu a Biolihové noviny). Politický odštěpný závod zahájí ‚kydání hnoje‘ (Lorencová z komise GIBS). Spolupracující ‚státopřevratné orgány‘ zasáhnou (VSZUOOZ). ‚Nekúpil som, tak som spálil‘ bilancuje majitel,“ vyjádřil se k politiky vyvolanému odstoupení Bílka Langer na Facebooku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Šťastný

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto řekl Halík u Moravce: Nejde o to, aby v médiích byly zastoupeny všechny názory, ale aby tam byli lidé, kteří mají co říct

14:35 Toto řekl Halík u Moravce: Nejde o to, aby v médiích byly zastoupeny všechny názory, ale aby tam byli lidé, kteří mají co říct

Po jedné hodině odpoledne proti sobě v Žižkovské věži u Václava Moravce zasedli teolog Tomáš Halík, …