Šlamastika na magoši, nejsme na prodej. Bývalý předseda Pirátů se drsně rozepsal o stranách, se kterými by jeho partaj měla vládnout metropoli

6. 1. 2016 18:47

Pokračují vyjednávání o nové pražské koalici. A diskutuje se i v jednotlivých stranách. O čemž svědčí i vyjádření bývalého předsedy Pirátů a šéfa jejich mediální sekce Ivana Bartoše. „Dopadla-li osmihlavá Trojkoalice v holportu ANO – ČSSD, jak dopadla, není důvod se domnívat, že při sebemenším rozporu si případná nová koalice s Piráty nevytře. Osobně ODS ani Topce nevěřím nos mezi očima,“ zhodnotil na svém facebookovém profilu.

Šlamastika na magoši, nejsme na prodej. Bývalý předseda Pirátů se drsně rozepsal o stranách, se kterými by jeho partaj měla vládnout metropoli
Foto: Archiv I. Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vládnoucí od voleb se rozpadla na konci října. Na začátku prosince Piráti oznámili, že chtějí v Praze menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými. Účast ODS v radě odmítají. TOP 09 – v komunálních volbách těsně druhá – a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a Starostové) společně s nezávislými kolem bývalého primátora Tomáše Hudečka a s podporou ODS by měly pohodlnou většinu 35 hlasů a do opozičních lavic by poslaly ANO i ČSSD. „Dali jsme karty na stůl a uvidíme, co na to řeknou zbývající strany. Vnímáme povinnost politiků zajistit řádnou správu města, a proto navrhujeme řešení jak ze současného chaosu ven. Nechceme, aby z toho chaosu vyšel jako vítěz šíbr pražské ČSSD Karel Březina a jeho spojka Radmila Kleslová,“ uvedl 7. prosince v tiskovém prohlášení Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů. Případné uzavření koaliční smlouvy musí schválit krajské sdružení Pirátů v referendu.

Pražští Piráti: Chceme menšinovou koalici

V polovině prosince pětice stran po jednání potvrdila snahu o vytvoření nové koalice. Požadavkům Pirátů ustoupila i ODS. „Jsme připraveni podpořit menšinovou radu, záleží nám na našich programových prioritách,“ řekl tehdy lídr pražské ODS Filip Humplík. Vyjednávání o nové podobě pražské koalice má pokračovat ve druhé polovině tohoto týdne. V případě dohody by do opozičních lavic putovali zástupci ANO a ČSSD. Ti však pochopitelně v dlouhé trvání nové koalice pod vedením TOP 09 nevěří. „Jestli taková koalice vznikne, koupím si lístek do první řady,“ sdělil k tomu lídr pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Ke stanovisku Pirátů napsal v pondělí 4. ledna text i bývalý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. „Nejdříve je třeba si uvědomit, že jsou Piráti demokratická strana. Co to znamená? Že nás nevede direktivně jedna osoba (Andrej, Mirek, Vojta…), která řekne: ‚A teď to uděláte takto, protože já chci !!!‘, ale o věcech dynamicky rozhodujeme na krajských schůzích anebo v on-line hlasováních. Může se to někomu zdát nezvyklé(?), ale tak to je. V otázce krajů pak platí subsidiarita, tj. že krajské sdružení funguje nezávisle, operuje-li v rámci stanov a dodržuje-li jednací a demokratické principy. Pokud má někdo z Pirátů pocit, že kraj ‚přehání‘, je možné dát věc (například krajskou kandidátku nebo koaliční smlouvu) na přetřes republikovému výboru Pirátů,“ vysvětlil.

Programové prohlášení je ve finále stejně cárem papíru

„Moje role je tedy přesně role jednoho každého člena v rámci krajského sdružení, které nejedná svévolně, ale právě na základě diskuse, argumentace, faktů a závěrečného demokratického hlasování,“ sdělil. Svoje argumenty proti samotnému jednání několikrát vznesl na zasedáních Krajského sdružení Praha. „Dopadla-li osmihlavá Trojkoalice v holportu ANO – ČSSD, jak dopadla, není důvod se domnívat, že při sebemenším rozporu si případná nová koalice (ať už je platforma postavená jakkoliv) s Piráty nevytře, a že by naše návrhy začaly být nějak extrémně realizovány. Ačkoliv může být shoda na programovém prohlášení, je to ve finále stejně cár papíru, stejně jako to bylo doposud v mrtvé koalici. Reálné kroky, a to včetně ‚závazných‘ termínů, dokdy se věci z prohlášení musejí splnit, nezaručují, že se plnit skutečně budou,“ domníval se Ivan Bartoš.

Pachuť případné vzniklé koalice s Topkou zůstane podle jeho názoru i po tom, co kvůli neplnění či naoko plnění budou v souladu s deklarovanou spoluprací pouze v případě plnění prohlášení koalici opouštět. „Což si myslím, že by byl krok následující, neb osobně nevěřím ODS ani TOP 09 nos mezi očima. Oproti optimistickým odhadům MOŽNÉ rok a půl dlouhé spolupráce to vidím tak na několik měsíců. Opírání se o hlasy ODS mi také nepřijde jako záruka nějaké funkčnosti, ba naopak. Očekávám, že by v rámci kompromisů vznikaly tlaky na prosazování záměru ODS výměnou za podporu, a to ve věcech, kde nemusejí být Piráti ani zainteresovaní. Jen tak mě napadá... Že by se najednou pomluvy produkující pan předseda Humplík (doména praha.eu je nefunkční kvůli nekompetentním zásahům Pirátů apod.) uklidnil a viděl věc konstruktivně (sic!)?“ vyjádřil Bartoš své pochybnosti.

Podle Kalouska jsou přece Piráti „kokoti“

„Nedomnívám se, že by naši kluci na magistrátu nějak selhali, ale i jejich argumentace je již postavena na základě jakési bubliny. Podraz v tom nevidím. Politiku možného bych tak nějak odsunul až na dobu, kdy nebude zbytí, protože ačkoliv jde o komunální politiku, delegáti Prahy TOP 09 na svém sjezdu zcela určitě podpořili nejvyššího protikorupčního bojovníka Kalouska, pro kterého jsou Piráti přece stále ‚kokoti‘,“ konstatoval.

„K opoziční práci máme potvrzený mandát z voleb. Krajské sdružení Praha přesto svolení k vyjednávání dalo, a to je v rámci demokratické partaje klíčové. Práci v opozici odvádíme výbornou, ale je třeba pro nás i tuto pro nás stále novou pozici opouštět?“ ptá se expředseda Pirátů.

Záchrana Prahy před Březinou a spol. je sice podle něj mediálně pěkná formulace. „Ale podle mého názoru stále spíše mediální, protože vliv těchto politiků (Kleslová, Březina a spol.) se pouze omezí, protože jejich vazby jsou budovány na zcela jiných než na politických principech,“ je přesvědčen.

Nejsme na prodej

Jakmile se případná koalice zase rozsype, a že se tak stane, s tím Bartoš více než počítá, zbude podle něj jen pachuť ustoupení ze zásad, obroušení původní deklarace a velmi málo nebo možná nic, co se Pirátům v této menšinové koalici podaří prosadit. „V případě vývoje směrem ke vzniku nové možné koalice za ‚hlasité‘ podpory ODS musí celou věc opět schválit krajské sdružení Pirátů. Zde bych nesdílel optimismus zástupců Topky, kteří se již třesou, až ČSSD a ANO papírově vycouvají ze svých pozic a v médiích se vyjadřují, že by mohla případná koalice začít úřadovat do konce ledna...“ píše Ivan Bartoš.

„Každopádně je tento můj pamflet i reakcí na dramatická vyjádření jiných o zrazené důvěře a tak. Za sebe i za Piráty, nehledě na to, jak celá šlamastika na magoši dopadne, stále s čistým svědomím můžu říct: Nejsme na prodej,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…