Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vládnoucí od voleb se rozpadla na konci října. Na začátku prosince Piráti oznámili, že chtějí v Praze menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými. Účast ODS v radě odmítají. TOP 09 – v komunálních volbách těsně druhá – a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a Starostové) společně s nezávislými kolem bývalého primátora Tomáše Hudečka a s podporou ODS by měly pohodlnou většinu 35 hlasů a do opozičních lavic by poslaly ANO i ČSSD. „Dali jsme karty na stůl a uvidíme, co na to řeknou zbývající strany. Vnímáme povinnost politiků zajistit řádnou správu města, a proto navrhujeme řešení jak ze současného chaosu ven. Nechceme, aby z toho chaosu vyšel jako vítěz šíbr pražské ČSSD Karel Březina a jeho spojka Radmila Kleslová,“ uvedl 7. prosince v tiskovém prohlášení Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů. Případné uzavření koaliční smlouvy musí schválit krajské sdružení Pirátů v referendu.
Pražští Piráti: Chceme menšinovou koalici
V polovině prosince pětice stran po jednání potvrdila snahu o vytvoření nové koalice. Požadavkům Pirátů ustoupila i ODS. „Jsme připraveni podpořit menšinovou radu, záleží nám na našich programových prioritách,“ řekl tehdy lídr pražské ODS Filip Humplík. Vyjednávání o nové podobě pražské koalice má pokračovat ve druhé polovině tohoto týdne. V případě dohody by do opozičních lavic putovali zástupci ANO a ČSSD. Ti však pochopitelně v dlouhé trvání nové koalice pod vedením TOP 09 nevěří. „Jestli taková koalice vznikne, koupím si lístek do první řady,“ sdělil k tomu lídr pražské ČSSD Miloslav Ludvík.
Ke stanovisku Pirátů napsal v pondělí 4. ledna text i bývalý předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. „Nejdříve je třeba si uvědomit, že jsou Piráti demokratická strana. Co to znamená? Že nás nevede direktivně jedna osoba (Andrej, Mirek, Vojta…), která řekne: ‚A teď to uděláte takto, protože já chci !!!‘, ale o věcech dynamicky rozhodujeme na krajských schůzích anebo v on-line hlasováních. Může se to někomu zdát nezvyklé(?), ale tak to je. V otázce krajů pak platí subsidiarita, tj. že krajské sdružení funguje nezávisle, operuje-li v rámci stanov a dodržuje-li jednací a demokratické principy. Pokud má někdo z Pirátů pocit, že kraj ‚přehání‘, je možné dát věc (například krajskou kandidátku nebo koaliční smlouvu) na přetřes republikovému výboru Pirátů,“ vysvětlil.
Programové prohlášení je ve finále stejně cárem papíru
„Moje role je tedy přesně role jednoho každého člena v rámci krajského sdružení, které nejedná svévolně, ale právě na základě diskuse, argumentace, faktů a závěrečného demokratického hlasování,“ sdělil. Svoje argumenty proti samotnému jednání několikrát vznesl na zasedáních Krajského sdružení Praha. „Dopadla-li osmihlavá Trojkoalice v holportu ANO – ČSSD, jak dopadla, není důvod se domnívat, že při sebemenším rozporu si případná nová koalice (ať už je platforma postavená jakkoliv) s Piráty nevytře, a že by naše návrhy začaly být nějak extrémně realizovány. Ačkoliv může být shoda na programovém prohlášení, je to ve finále stejně cár papíru, stejně jako to bylo doposud v mrtvé koalici. Reálné kroky, a to včetně ‚závazných‘ termínů, dokdy se věci z prohlášení musejí splnit, nezaručují, že se plnit skutečně budou,“ domníval se Ivan Bartoš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban