Slavíme konec války, ale ta vlastně dosud neskončila, říká politolog Zbořil

08.05.2021 18:42

Právě dnes si připomínáme konec druhé světové války v Evropě. Politolog Zdeněk Zbořil má však za to, že tato válka vlastně dosud neskončila. Jen trvá v jiné podobě.

Slavíme konec války, ale ta vlastně dosud neskončila, říká politolog Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Za vlády komunistů se konec války v Československu slavil až 9. května, kdy byla kapitulace nacistických sil podepsána za účasti představitelů Sovětského svazu. Ale ve druhé světové válce bylo kapitulací podepsáno několik. Jedna už 8. května. Proto dnes konec války slavíme už 8. května.

„Spousta lidí si dodnes myslí – je jedno, jestli je to eurokomisařka Věra Jourová nebo někdo z BIS –, že na tom 8. a 9. květnu závisí ta správnost výkladu moderní historie,“ poznamenal politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro První zprávy.cz.  

Pro Spojené státy, ale i pro Asii skončila druhá světová válka až 2. září 1945, po kapitulaci Japonska.

Jenže na druhou světovou válku brzy navázala francouzská válka ve Vietnamu. Válka v Koreji, která vlastně trvá dodnes, protože mezi oběma státy nebyla podepsána mírová dohoda, a další války.

„Takže ten válečný stav, který zjemňujeme tím, že mluvíme o hybridních válkách, ten, zdá se, stále trvá, jenom má velmi rozdílné podoby. A my si neuvědomujeme, že jeho součástí jsou v arabském světě nebo v Iránu teroristické akce, ze kterých tam obviňují Spojené státy anebo Izrael. Stejně tak jsou tyto formy boje už součástí moderních evropských dějin. Nemusíme mluvit o Vrběticích. Atentáty na ‚civilní objekty‘, na antiislámsky angažované civilní obyvatelstvo ve Francii a ve Velké Británii, tato slova jenom potvrzují. A nejsou ojedinělá,“ uzavřel Zdeněk Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

8:39 Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

V poslední době se i přes odpor zákazníků musejí automobilky kvůli tlaku od institucí i aktivistů př…