Slavná americká tisková agentura přiznala, že spolupracovala s Hitlerem. Dokonce prý věděla o plánu na vyvražďování Židů a pomáhala s jeho utajováním

19.05.2017 13:02

Po více než sedmdesáti letech od skončení druhé světové války vychází najevo děsivé informace. Ukazuje se, že americká agentura AP si nechávala schvalovat fotky samotným Hitlerem. Ale nejděsivější je, že agentura věděla o Hitlerových plánech na vyvraždění milionů Židů, ale informace o tom na žádost nacistů cenzurovala. Agentura to odmítá.

Slavná americká tisková agentura přiznala, že spolupracovala s Hitlerem. Dokonce prý věděla o plánu na vyvražďování Židů a pomáhala s jeho utajováním
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Adolf Hitler, Mein Kampf
reklama

Německá historička Harriet Scharnbergová má za to, že americká agentura AP kolaborovala mezi lety 1933 až 1945 s nacistickým Německem. Jednak si najala fotografa, který nechával Hitlera vybírat, jaké fotky z Německa spatří svět a které zůstanou skryty; ale především měla agentura informace o probíhajícím vyvražďování Židů. A tyto informace cenzurovala. Opět na žádost nacistických pohlavárů.

Agentura uznává, že se mohla chovat jinak v krizovém období mezi lety 1933 až 1941. V roce 1941 spolupracovník agentury AP z Německa odešel, protože Spojené státy vstoupily do války s nacisty. Pravdou ale podle novinářů je, že mezi lety 1933 až 1941 se agentura mohla chovat jinak.

„Uznáváme, že agentura AP mohla v tomto období postupovat jinak a protestovat, když nacisté využívali fotografie agentury AP k  propagandě. Ale myšlenka, že se agentura pokoušela pomáhat nacistům v páchání jejich hrůz, je prostě mylná, píše agentura.

AP se prý snažila informovat o brutálních praktikách tehdejšího režimu v Německu. Informace o této brutalitě byly známy celému světu. Agentura se v této souvislosti dovolává článků ze třicátých let minulého století, v nichž americké čtenáře informovala o antisemitských útocích v Německu. To ovšem nic nemění na tom, že je nejlepší informovat o tom, co se děje v tyranských režimech, a tyto informace se nejlépe získávají přímo v srdci bestiálních režimů. Tak zní základní argument obhajoby agentury AP.

Celý článek v angličtině naleznete ZDE.

Louis P. Lochner, jenž působil v Berlíně mezi lety 1928 až 1941 dostal prestižní novinářské ocenění Pulitzerovu cenu, a to mimo jiné i za to, jak dokázal informovat o tom, co se v Německu děje. Podle agentury AP šlo o člověka, který nacisty pohrdal. Osobně si ale byl vědom toho, že doma v USA je vnímán jako člověk nacistům nakloněný, protože mezi lety 1939 až 1941 referoval Američanům o drtivých nacistických vítězstvích v Evropě, k nimž skutečně docházelo. Zaměstnanci, kteří pracovali pro AP, mohli v roce 1941 odejít z Německa a zachránili si tak život. Právě s pomocí agentury.

Faktem ovšem také je, že fotografie pořízené pracovníkem agentury AP byly mnohdy opatřeny zavádějícími titulky.

Associated Press je nejstarší americkou tiskovou agenturou a jednou z nejslavnějších na celém světě. Vznikla již v roce 1846 a za téměř dvě století své existence pokrývala všechny významné události, které se ve světě odehrávaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…