Slavné New York Times referovaly o Václaváku. Jako zdroje měly Čvančarovou a vlajkou mávajícího Peszynského

05.06.2019 21:19

Protestů pořádaných Milionem chvilek pro demokracii si všiml i americký deník New York Times, a aby Američanům přiblížil, co se teď vlastně děje v České republice, postavil proti sobě vyjádření aktivisty Tomasze Peszynského a herečky Jitky Čvančarové na jedné straně a předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) na straně druhé.

Slavné New York Times referovaly o Václaváku. Jako zdroje měly Čvančarovou a vlajkou mávajícího Peszynského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni Marii Benešové na Václavském náměstí. Příští se uskuteční v neděli 23.6. na Letné

Americký deník New York Times si všímá demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). List tvrdí, že před třiceti lety bojovali o svou duši, když v roce 1989 vzdorovali komunistické vládě, a v dnešní době o ni bojují znovu. Původně několikatisícové protesty proti uvedení Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti se proměnily v protest přibližně 120 tisíc lidí proti premiérovi Andreji Babišovi. Americký list připomíná, že Marie Benešová má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi, a dodává, že prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš jsou politickými spojenci.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Demonstranti projevili obavy, že se Marie Benešová může pokusit ovlivnit kauzu Čapí hnízdo, ve které je obviněn i premiér Babiš. To, zda se obvinění promění v obžalobu, je na rozhodnutí státního zástupce. New York Times svým americkým čtenářům vysvětluje, že struktura státního zastupitelství v České republice formálně spadá pod Ministerstvo spravedlnosti.  

„Jde tu o víc než o korupci,“ poznamenal k protestům čtyřiačtyřicetiletý aktivista Tomasz Peszynski, který během protestů držel vlajku Evropské unie. „Jde tu o zneužití vládních mechanismů a o boj za záchranu demokratických institucí,“ dodal.

Má to však háček. Premiér Babiš se nadále těší neochvějné důvěře části české veřejnosti. A sám Babiš stále dokola opakuje, že je proti němu vedena kampaň. „Jsem rád, že tady můžu vystoupit, protože zase tady máme hysterii Babišem,“ prohlásil předseda vlády na jednání Sněmovny na konci května. „Zkuste dělat něco pro lidi v této zemi, ne jenom kopat do Babiše. Držím vám palce!“ doporučil svým kritikům z pravicové opozice.  

Americký deník připomíná, že Babiš v roli politika už roky bojuje s nařčením z korupčního jednání a bojuje s ním úspěšně, protože dokázal přežít i hlasování o nedůvěře své vládě. Své obvinění označil za účelové.

Ale pokud současné demonstrace ještě naberou na intenzitě, mohou se pro něj stát velkou zkouškou. Demonstranty v odhodlání protestovat posílila předběžná zpráva auditorů EU, podle které si Babiš uchovává vliv ve své firmě Agrofert, formálně odložené ve svěřenském fondu, čímž se jako premiér země, která usiluje o evropské dotace, ocitá ve střetu zájmů. Příjemcem dotací je také již zmíněný Agrofert.

Americký list přiblížil svým čtenářům Babišova slova, v nichž předběžný závěr auditorů důrazně odmítl. „Audit považuji za útok na Českou republiku, útok na zájmy České republiky,“ zahřměl. „Jedná se o destabilizaci České republiky,“ poznamenal k tomu předseda vlády.

Nedávné volby do Evropského parlamentu navíc podle listu ukázaly, že Babiš má stále podporu  více než 20 procent voličů. Demonstranti však mají za to, že tu nejde jen o hlasy ve volbách, ale také o čest republiky.

Článek určený americkým čtenářům uzavřel sdělením herečky Jitky Čvančarové. „Pane Babiši, můžete si toho koupit hodně, ale nemůžete si koupit naši čest, naše srdce nebo naši svobodu.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…