Sleduj cestu peněz... Štefec rozebral všechny možné pachatele útoku na plynovod. Ukrajina, USA, Rusko...

03.10.2022 20:06 | Analýza

Problémy s energiemi ještě více nabraly na vážnosti kvůli výbuchům na plynovodech Nord Stream I a II, které dodávají ruský plyn do Evropy. Okamžitě odstartovaly diskuse, kdo je viníkem, a mnoho hlasů se ozývá proti Rusku. Důkazy však zatím neexistují.

Sleduj cestu peněz... Štefec rozebral všechny možné pachatele útoku na plynovod. Ukrajina, USA, Rusko...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Kdo všechno by tedy mohl mít prospěch z poškození plynovodů Nord Stream? Štefec pro ParlamentníListy.cz rozebral všechny teoretické možnosti v rámci geopolitického dění a nevynechal nikoho – včetně těch, o jejichž vině pochybuje – například Ukrajinu. Zdůraznil však, že neexistují žádné důkazy, kdo by za výbuchy mohl: „Teoreticky a naprosto logicky to může vyhovovat především Ukrajině a samozřejmě Spojeným státům. Ukrajině spuštěním Nord Streamu nepoplynou poplatky z tranzitu, přijde o spoustu peněz a bude mít ekonomický problém, aby mohla jako stát vůbec fungovat, platit státním zaměstnancům, platit armádě a platit za obrovské zbrojní dodávky, které tam plynou. Samozřejmě ze strany Ukrajiny by šlo i o poškození Ruska a jednalo by se také o varování Evropě: zničili jsme Nord Stream, kdykoliv můžeme vypnout plyn, zničit ropovody a podobně. Takže to je Ukrajina,“ začal.

Pokud totiž nefunguje řádně Nord Stream, přes Ukrajinu teče více plynu do Evropy. Avšak expert pochybuje, že by se jednalo o útok Ukrajiny, přestože našel i další výhodu. „Když totiž zničí Nord Stream, pak jediná cesta plynu je přes Ukrajinu a Polsko, poškodí Rusko a zničí i potrubí, které je ve vlastnictví Ruska. Vtip je v tom, že pokud se potrubí neopraví do jednoho až dvou měsíců, dojde k obrovské devastaci vnitřní části potrubí a bude neopravitelné. Mohlo by jít o i varování státům, že kdyby chtěla, může zničit ropovody, ale obrovský problém v této teorii je jinde. Ukrajina nemá prostředky, vycvičené lidi na speciální operace, nalezení potrubí, jehož přesná poloha je utajovanou záležitostí. Potrubí je uloženo hluboko a někdo musel mít prostředky, aby uložil tunu trhaviny nebo vypálil něco, co jako tuna trhaviny vybuchne v případě nárazu na dno. To určitě nebyla Ukrajina,“ vysvětlil Jaroslav Štefec.

USA

Mnohem pravděpodobnější mu s ohledem na vlastní zájmy přijdou Spojené státy americké. „Mají na tom jednak obrovský zájem, protože budou držet pod krkem západní Evropu – Německo nemá šanci spustit plyn jinou větví než přes Ukrajinu nebo přes Polsko a Německo dostalo nůž na krk, aby se přestalo vzpouzet. Druhá věc je, že pokud by Ukrajina přišla o peníze za tranzit přes své území, bude se potýkat s daleko většími problémy, jako je splácení půjček za zbraně od Spojených států. Ukrajina nedostává z Ameriky dary, všechno je pronájem nebo půjčka, kterou bude muset splácet,“ upozornil s tím, že USA mají navíc obrovské zkušenosti s likvidací infrastruktur.

„Oni podobné věci už řešili, když likvidovali infrastrukturu států, které obsazovali a drželi je pod krkem – počínaje Srbskem přes Afghánistán až po Irák a tak dále. A víme i o tom, že svého času podobný pokus proběhl ze strany USA v tehdejším Sovětském svazu, kdy zlikvidovali velkou uzlovou stanici pro přepravu plynu a přeprogramovali jim systémy řízení uzlové stanice. USA mají zkušenosti, motivaci jak ekonomickou, tak politickou, což by bylo Německo a celá východní Evropa. A samozřejmě mají i obrovské prostředky, aby provedli tuto operaci,“ shrnul. Rusové mají prý totéž, ale u Spojených států nevidí jediné negativum, proč by útoky na Nord Stream neprovedly.

„Kdežto Rusku to potrubí patří. Proč by ho ničili, když mohou zavřít kohouty? Výbuchy jsou obrovskou ekologickou katastrofou, obrovské množství metanu, které uniká do ovzduší, ničí záměry Evropské unie minimálně na dvacet let dopředu. Co by najezdila auta v Evropské unii za dvacet let, způsobí tento metan,“ podotkl.

Rusko

Na otázku redakce, zda se tedy domnívá, že za útokem stojí Spojené státy americké, odvětil, že to nelze říci. „Mohu se domnívat cokoliv, ale nelze na nikoho ukázat. Zatím nejsou žádné důkazy, existují jen určité náznaky a vždy se říká: sleduj cestu peněz. Je to stará zpravodajská zásada. A pak je tady právnická zásada cui bono – komu ku prospěchu? Rusku by to ku prospěchu moc nebylo, protože může používat potrubí jako politický i ekonomický nástroj. Pokud potrubí neexistuje, Rusko nástroj ztrácí,“ zauvažoval. Rusko má proto z jeho pohledu menší motivaci než Ukrajina nebo Spojené státy.

Na dotaz redakce, co míní o tom, že Dánsko zaznamenalo v okolí výbuchů ruská plavidla, odvětil, že se v těchto vodách pohybují každý den a jsou ostře sledovaná. „Ruské lodě tam jezdí standardně, ale stejně tak probíhalo cvičení americké námořní pěchoty a shodou okolností v těch samých oblastech, kde došlo k explozím. O tom se příliš nemluví, ale je to realita. Čili jak motivace, tak prostředky existují u Ruska i u Spojených států, ale daleko větší jsou u Spojených států,“ řekl Jaroslav Štefec. Připomněl také slova amerického prezidenta Joea Bidena ze začátku letošního roku, že pokud dojde k invazi na Ukrajinu, přes Nord Stream II plyn nepoteče. I přes upozornění, že jde o záležitost Německa, novináře ujistil, že toho bude schopen.

„Poměrně zajímavým aspektem je i poděkování bývalého polského ministra zahraničí Radka Sikorského, který poděkoval Spojeným státům za provedený útok. Myslím, že by si nyní dal nejraději pár facek, protože výhoda by to byla i pro Polsko, které by za plyn do Evropy přes své území Jamalem II získalo obrovské peníze za tranzit – pokud by došlo k dohodám,“ sdělil.

Dánsko a Francie

Vojenský odborník má také pocit, že se víceméně připravuje poválečné uspořádání. „Útok sám o sobě byl terorem nejhrubšího ražení a ukazuje na státního aktéra. Zorganizoval ho konkrétní stát a musel být dostatečně bezohledný při vědomí ekonomických škod a obrovských ekologických škod, aby na to kašlal. A stejně tak kašlal na dopady na Evropu, protože výbuchy jsou absolutně zničující pro Německo. Nikdo si v podstatě nedovede představit, co se bude dít v zimě,“ varoval.

Velké dopady to bude mít i na Českou republiku. „Plyn, o kterém mluví premiér Fiala a ministr Síkela, není v našich zásobnících, ale v zásobnících Německa, nabídku na vykoupení Fiala odmítl, a přitom cena nebyla nijak katastrofální. Nemáme zásobníky ani plyn v nich nám nepatří, my jsme plně závislí na Německu a jeho milosti. Neskutečné pohádky vyprávěné Síkelou o tom, že se Německo uskromní a pustí plyn do České republiky, abychom se ohřáli… O tom těžko pochybuji, protože půjde o stejný problém jako s rouškami, kdy se státy vzájemně rvaly o to, kdo ukořistí jakou dodávku,“ uvedl. Podle Štefce měl ministr průmyslu a obchodu už dávno odstoupit.

Mezi dalšími teoretickými možnostmi uvedl Dánsko, v němž zaznívaly hlasy proti plynovodu okolo jeho území. „Ale nemyslím, že by Dánsko jako malý stát mělo odvahu, aby se s tím vypořádalo vyhozením potrubí do vzduchu. Dánové ale mohou hrát významnou roli, pokud by chtěl někdo viníka utajit. Dánové viděli ruské lodě, ty tam ale jezdily dnes a denně, stejně jako lodě USA. Dánským průlivem proplouvají všichni. Dánové museli vidět, co se tam děje, ale mlčí,“ zmínil. A nevynechal ani Francii: „Mohla by to být také Francie. Tamní prezident Macron velmi tvrdě bojoval proti Nord Streamu. Francouzi mohou mít motivaci, protože co jiného by polechtalo sebevědomí galského kohouta více než nakopnout opelichanou německou orlici? V podstatě trvá historická rivalita mezi Francií a Německem a Francie by si pošmákla, kdyby Němcům pěkně zavařila. Francouzi sami nejsou na ruském plynu tolik závislí. Jde ale také pouze o spekulaci, i když Francouzi by na takovou akci byli vybavení,“ upřesnil.

Velká Británie

„A dále je tady Velká Británie, o té se vůbec nemluvilo. I ta má jak motivaci, tak prostředky na provedení akce a jejich podmořská komanda jsou lepší než americká. Motivaci mohou mít stejnou jako USA – vyřazení potrubí, udržení Ukrajiny ve hře, protože víme, že Velká Británie ponouká Ukrajinu zezadu. První návštěvník v Kyjevě po stažení Rusů byl z Británie. Jsou spojenci v rámci Severoatlantické aliance a mají stejnou motivaci,“ zvažoval dále Štefec. Šlo by o poškození Ruska a Německa, které považuje za konkurenci stejně jako Spojené státy, a to především v ekonomických zájmech. Spojené státy uzavřely s Británií, Austrálií a Novým Zélandem nový vojenský pakt a tento pakt je namířený proti Číně a proti Rusku. Tyto státy nejsou členem Evropské unie a Evropská unie je pro ně neustále konkurencí. Británie nemá zájem vstoupit do Evropské unie i kvůli Green Dealu a odmítla tuto politiku. V tomto smyslu je Evropa s levnou energií a s možností ekonomické a politické spolupráce s Ruskem pro ně noční můrou,“ sdělil.

Jaroslav Štefec však na závěr zdůraznil, že v současné době nelze ukázat jednoznačně, kdo byl skutečně tím, kdo poškození plynovodů naplánoval a kdo je provedl. „Nemusí to být jeden a tentýž aktér. V konečné fázi se určitě objeví důkazy, které budou na někoho ukazovat, ale zatím nic neukazuje na někoho konkrétního. Jediné, co lze zatím sledovat, je stopa peněz a ptát se právnicky, komu je to ku prospěchu,“ dodal.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Válka na Ukrajině nezačala před dvěma lety.“ Analytik vytáhl texty a dal je na stůl

7:35 „Válka na Ukrajině nezačala před dvěma lety.“ Analytik vytáhl texty a dal je na stůl

TÝDEN V MÉDIÍCH Do dnešní propagandy se nehodí připomínat, že válka na Ukrajině nezačala vpádem rusk…