Sleduj cestu peněz... Štefec rozebral všechny možné pachatele útoku na plynovod. Ukrajina, USA, Rusko...

03.10.2022 20:06 | Analýza

Problémy s energiemi ještě více nabraly na vážnosti kvůli výbuchům na plynovodech Nord Stream I a II, které dodávají ruský plyn do Evropy. Okamžitě odstartovaly diskuse, kdo je viníkem, a mnoho hlasů se ozývá proti Rusku. Důkazy však zatím neexistují.

Sleduj cestu peněz... Štefec rozebral všechny možné pachatele útoku na plynovod. Ukrajina, USA, Rusko...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Kdo všechno by tedy mohl mít prospěch z poškození plynovodů Nord Stream? Štefec pro ParlamentníListy.cz rozebral všechny teoretické možnosti v rámci geopolitického dění a nevynechal nikoho – včetně těch, o jejichž vině pochybuje – například Ukrajinu. Zdůraznil však, že neexistují žádné důkazy, kdo by za výbuchy mohl: „Teoreticky a naprosto logicky to může vyhovovat především Ukrajině a samozřejmě Spojeným státům. Ukrajině spuštěním Nord Streamu nepoplynou poplatky z tranzitu, přijde o spoustu peněz a bude mít ekonomický problém, aby mohla jako stát vůbec fungovat, platit státním zaměstnancům, platit armádě a platit za obrovské zbrojní dodávky, které tam plynou. Samozřejmě ze strany Ukrajiny by šlo i o poškození Ruska a jednalo by se také o varování Evropě: zničili jsme Nord Stream, kdykoliv můžeme vypnout plyn, zničit ropovody a podobně. Takže to je Ukrajina,“ začal.

Pokud totiž nefunguje řádně Nord Stream, přes Ukrajinu teče více plynu do Evropy. Avšak expert pochybuje, že by se jednalo o útok Ukrajiny, přestože našel i další výhodu. „Když totiž zničí Nord Stream, pak jediná cesta plynu je přes Ukrajinu a Polsko, poškodí Rusko a zničí i potrubí, které je ve vlastnictví Ruska. Vtip je v tom, že pokud se potrubí neopraví do jednoho až dvou měsíců, dojde k obrovské devastaci vnitřní části potrubí a bude neopravitelné. Mohlo by jít o i varování státům, že kdyby chtěla, může zničit ropovody, ale obrovský problém v této teorii je jinde. Ukrajina nemá prostředky, vycvičené lidi na speciální operace, nalezení potrubí, jehož přesná poloha je utajovanou záležitostí. Potrubí je uloženo hluboko a někdo musel mít prostředky, aby uložil tunu trhaviny nebo vypálil něco, co jako tuna trhaviny vybuchne v případě nárazu na dno. To určitě nebyla Ukrajina,“ vysvětlil Jaroslav Štefec.

USA

Mnohem pravděpodobnější mu s ohledem na vlastní zájmy přijdou Spojené státy americké. „Mají na tom jednak obrovský zájem, protože budou držet pod krkem západní Evropu – Německo nemá šanci spustit plyn jinou větví než přes Ukrajinu nebo přes Polsko a Německo dostalo nůž na krk, aby se přestalo vzpouzet. Druhá věc je, že pokud by Ukrajina přišla o peníze za tranzit přes své území, bude se potýkat s daleko většími problémy, jako je splácení půjček za zbraně od Spojených států. Ukrajina nedostává z Ameriky dary, všechno je pronájem nebo půjčka, kterou bude muset splácet,“ upozornil s tím, že USA mají navíc obrovské zkušenosti s likvidací infrastruktur.

„Oni podobné věci už řešili, když likvidovali infrastrukturu států, které obsazovali a drželi je pod krkem – počínaje Srbskem přes Afghánistán až po Irák a tak dále. A víme i o tom, že svého času podobný pokus proběhl ze strany USA v tehdejším Sovětském svazu, kdy zlikvidovali velkou uzlovou stanici pro přepravu plynu a přeprogramovali jim systémy řízení uzlové stanice. USA mají zkušenosti, motivaci jak ekonomickou, tak politickou, což by bylo Německo a celá východní Evropa. A samozřejmě mají i obrovské prostředky, aby provedli tuto operaci,“ shrnul. Rusové mají prý totéž, ale u Spojených států nevidí jediné negativum, proč by útoky na Nord Stream neprovedly.

„Kdežto Rusku to potrubí patří. Proč by ho ničili, když mohou zavřít kohouty? Výbuchy jsou obrovskou ekologickou katastrofou, obrovské množství metanu, které uniká do ovzduší, ničí záměry Evropské unie minimálně na dvacet let dopředu. Co by najezdila auta v Evropské unii za dvacet let, způsobí tento metan,“ podotkl.

Rusko

Na otázku redakce, zda se tedy domnívá, že za útokem stojí Spojené státy americké, odvětil, že to nelze říci. „Mohu se domnívat cokoliv, ale nelze na nikoho ukázat. Zatím nejsou žádné důkazy, existují jen určité náznaky a vždy se říká: sleduj cestu peněz. Je to stará zpravodajská zásada. A pak je tady právnická zásada cui bono – komu ku prospěchu? Rusku by to ku prospěchu moc nebylo, protože může používat potrubí jako politický i ekonomický nástroj. Pokud potrubí neexistuje, Rusko nástroj ztrácí,“ zauvažoval. Rusko má proto z jeho pohledu menší motivaci než Ukrajina nebo Spojené státy.

Na dotaz redakce, co míní o tom, že Dánsko zaznamenalo v okolí výbuchů ruská plavidla, odvětil, že se v těchto vodách pohybují každý den a jsou ostře sledovaná. „Ruské lodě tam jezdí standardně, ale stejně tak probíhalo cvičení americké námořní pěchoty a shodou okolností v těch samých oblastech, kde došlo k explozím. O tom se příliš nemluví, ale je to realita. Čili jak motivace, tak prostředky existují u Ruska i u Spojených států, ale daleko větší jsou u Spojených států,“ řekl Jaroslav Štefec. Připomněl také slova amerického prezidenta Joea Bidena ze začátku letošního roku, že pokud dojde k invazi na Ukrajinu, přes Nord Stream II plyn nepoteče. I přes upozornění, že jde o záležitost Německa, novináře ujistil, že toho bude schopen.

„Poměrně zajímavým aspektem je i poděkování bývalého polského ministra zahraničí Radka Sikorského, který poděkoval Spojeným státům za provedený útok. Myslím, že by si nyní dal nejraději pár facek, protože výhoda by to byla i pro Polsko, které by za plyn do Evropy přes své území Jamalem II získalo obrovské peníze za tranzit – pokud by došlo k dohodám,“ sdělil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…