Šlendrián v ČEZu. Dana Drábová promluvila u Moravce o velkém průšvihu v Dukovanech

31. 1. 2016 13:06

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která se rozhodla kandidovat v nadcházejících krajských volbách za Starosty a nezávislé, zavítala do nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Zostra se pustila do společnosti ČEZ. Kvůli „šlendriánu“, který si ČEZ neohlídal, přichází firma i stát jako většinový vlastník o miliardy. Moravec chtěl také slyšet, zda v této věci nechyboval i Andrej Babiš (ANO).

Šlendrián v ČEZu. Dana Drábová promluvila u Moravce o velkém průšvihu v Dukovanech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dana drábová

Před časem se vyjádřila v tom smyslu, že je „opravdu naštvaná“ na to, jak ČEZ pracuje s jadernými elektrárnami. ČEZ se totiž nestaral o to, jak kvalitní materiál jim dodávají dodavatelé. „Provozovatelé elektráren, kteří byli považováni za vynikající, trochu usnuli na vavřínech,“ doplnila. K jaderné elektrárně je třeba chovat se s pokorou, tak aby byla jaderná elektrárna vždy co nejbezpečnější.

„V Dukovanech byly objeveny chyby na svarech ve vedlejších systémech, které tam jsou pro to, aby pomohly vyřešit případnou krizi. I tyto pojistky musí fungovat stoprocentně,“ konstatovala dáma. Kontrolou projde i Temelín, protože nekvalitní rentgenové snímky v obou elektrárnách pořídila stejná firma – firma Tediko. Podle Drábové tato firma odvedla špatnou práci a ČEZ s tím nic nedělal.

Dokážeme prokázat nepovedenou práci. Mohlo jít o hlubší problém

„To, co dokážeme prokázat, je nekvalitní práce Tedika. To, co nedokážeme prokázat, je, zda šlo jen o lemplovství, kterým si firma ulehčovala práci, nebo pracovala na pokyn společnosti ČEZ. Není to pravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Písemný důkaz k tomu velmi pravděpodobně neexistuje. To, co nás vede k tomuto podezření, je fakt, že k pochybení došlo prakticky ve všech snímcích, což by ukazovalo na systémové selhání,“ vyjádřila se dáma. Proto také podala trestní oznámení v této kauze.

Drábová však také uznala, že podobná pochybení mohl odhalit dřív její úřad. Nepovedené rentgeny se skutečně týkaly jen pojistných systémů. A pokud by nedošlo k prasknutí jednoho ze svarů, tak by se na to přišlo jen těžko. „Zcela upřímně říkám, že by se na to zřejmě nepřišlo nikdy,“ doplnila. Její úřad sice namátkové kontroly dělá, ale pravděpodobnost odhalení chyby na těchto systémech je velmi nízká.  

Neplánovaná odstávka Dukovan, které stojí právě kvůli chybám firmy Tediko, bude stát ČEZ něco kolem tří miliard korun z elektřiny, která mohla být vyrobena a prodána, leč kvůli odstávkám vyrobena nebude. „Na outsourcingu není nic špatného, pokud si zachovám pravomoc kontrolovat, co jsem si objednal. A to se u ČEZu poněkud vytratilo,“ varovala.

Chyboval i Babiš, ptal se Moravec

Moravec se Drábové ptal, zda nechybovali také ministři financí včetně Andreje Babiše (ANO), kteří stáli o maximalizaci zisku a nevšímali si rizik, která to může přinášet. Drábová sice připustila, že určitá souvztažnost tu může existovat, ale primární chyba leží na externích dodavatelích a na ČEZu, který si neohlídal práci dodanou zvenčí.  

Politiky však nenechala stranou v jiné záležitosti – v získávání energie v Česku. Příliš se prý politikům nediví, že nechtějí rozhodnout o stavbě dalších jaderných bloků v Temelínu, ale faktem je, že staré bloky Dukovan doslouží v roce 2035 a stát je bude muset mít čím nahradit. „Je záhodno se dnes od studií přesouvat ke konkrétním krokům, které by vedly ke zhodnocení vlivu na životní prostředí,“ upozorňila šéfka úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…