Slonková: Kauza Čapí hnízdo se rozroste. Další problém pro Babiše

07.09.2020 7:03 | Zprávy

Novinářka Sabina Slonková vyhlíží další obvinění v kauze Čapí hnízdo. Policisté jsou podle jejích informací přesvědčeni, že na Čapím hnízdě docházelo k daňovým únikům. Podezřelý je i sám premiér Andrej Babiš (ANO). Policisté však nikoho neobvinili. Na možný daňový únik upozornil senátor Tomáš Goláň, který se tuto sobotu vrátil z Tchaj-wanu.

Slonková: Kauza Čapí hnízdo se rozroste. Další problém pro Babiše
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V kauze Čapí hnízdo jde o podezření z účelového čerpání dotace určené výhradně pro malé a středně velké podnikatele

Sabina Slonková na serveru Neovlivmí.cz napsala, že policisté nepochybují o tom, že inzerci spojenou s firmou Čapí hnízdo, která je momentálně odložena ve svěřeneckém fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), provázely daňové úniky.

Nebýt příjmů z inzerce, premiérova farma Čapí hnízdo by prvních pět let své existence, kdy formálně stála mimo holding Agrofert, nepřežila. A ani by nedokázala splácet stamilionový úvěr, který jí na výstavbu poskytla banka HSBC. Prakticky všechnu reklamu si na nově vybudované farmě podle vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a dvou znaleckých posudků, s nimiž pracovala policie, zadávaly firmy z holdingu Agrofert. V roce 2010 tvořil příjem z reklam 91 % všech výnosů farmy, o rok později to bylo 81 %, v roce 2012 pak 88,2 % a v roce 2013 to bylo 71 %. Celkem šlo i s rokem 2009 o téměř 300 milionů korun. Jen pro srovnání: Celá volební kampaň hnutí ANO před parlamentními volbami v roce 2017 stála 84,5 milionu,“ napsala Slonková.

Otázkou však je, zda reklamy, které i Agrofert na Čapím hnízdě platil, opravdu proběhly, nebo šlo jen o fiktivní zakázky, skrze které si firmy z holdingu Agrofert fakticky snižovaly daně, protože si reklamy uváděly do nákladů, které si mohly odečíst. Úředník obeznámený s vyšetřováním serveru sdělil, že policisté jsou přesvědčeni, že k daňovým únikům opravdu docházelo. Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala však odmítl tyto informace jakkoli komentovat s tím, že jde o živou kauzu, jejíž vyšetřování stále probíhá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …