Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

27.03.2023 21:31

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robert Fico reagoval na projev prezidentky Zuzany Čaputové, který dnes pronesla na každoroční konferenci o zahraniční politice. Slovenská hlava státu v něm mimo jiné vyjádřila obavu, že Slováci odmítají zahraničněpolitické směřování současné vlády, která podporuje politiku NATO včetně dodávek zbraní do války na Ukrajině. Průzkumy tento závěr potvrzují. Podle Čaputové jsou na vině tzv. dezinformace, jejichž šiřitele by chtěla trestat. Fico naopak říká, že Slováci si jen nepřejí servilitu k cizím zájmům.

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal
Foto: Hana Brožková
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes promluvila na každoroční konferenci zabývající se hodnocením zahraniční politiky Bratislavy. Ve svém projevu podpořila geopolitickou orientaci státu na Západ, přičemž zdůraznila zejména nezbytnost členství Slovenské republiky v euroatlantických mezinárodních organizacích. „Potřebujeme jako společnost dosáhnout co největšího konsenzu o tom, kde stojíme a kdo jsou naši partneři a spojenci. Zásadní je, že jsme v Evropské unii a v Severoatlantické alianci – dvou nejprosperujících a nejbezpečnějších klubech na světě,“ prohlásila slovenská hlava státu.

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 47864 lidí

Čaputová dále projevila své obavy z toho, že značná část slovenského obyvatelstva je vůči Severoatlantické alianci skeptická. Připomněla, že NATO má na Slovensku mezi lidmi nejnižší podporu ze všech členských zemí, a zmínila také přístup k rusko-ukrajinskému konfliktu a k přicházejícím migrantům z Ukrajiny. K těm se prý řada Slováků staví odmítavě. Průzkumy veřejného mínění potvrzují, že postoje slovenské populace k zahraniční politice se s oficiální politikou státu skutečně rozcházejí. Podle průzkumu z loňského léta publikovaného v Deníku N si většina Slováků přeje vítězství Ruska ve válce s Ukrajinou. Podle letošního únorového průzkumu agentury STEM a Bratislava Policy Institute (BPI) si většina slovenských občanů myslí, že ukrajinští migranti škodí ekonomice. Naprostá většina Slováků se rovněž staví negativně k rozhodnutí vlády dodat ukrajinské armádě stíhačky. Tento krok podle agentury Ipsos podporuje pouze 26 % slovenských občanů.

Podle Čaputové jsou na vině tzv. dezinformace. „Dezinformace a zkreslování informací používají aktéři doma i v zahraničí, aby snížili podporu veřejnosti pro kroky, které jako země podnikáme,“ uvedla slovenská prezidentka ve svém projevu na konferenci. S šiřiteli obsahu, který považuje za dezinformační, by Čaputová prý neměla slitování. „Nemůžeme rezignovat na dialog se všemi, kdo hledají nebo jsou zmateni. Zároveň musíme jasně odmítnout ty, kteří sami porušují zákon, podněcují k násilí nebo šíří nebezpečné lži,“ konstatovala slovenská hlava státu.

Čaputová naopak ocenila slovenskou vládu a zejména resort diplomacie. „Díky vám stojí Slovensko na správné straně dějin,“ pronesla na zahraničněpolitické konferenci.

Reakce opozice na sebe nenechaly dlouho čekat. Slova prezidentky Čaputové ostře zkritizoval předseda strany Směr – sociální demokracie a někdejší premiér Robert Fico v pětiminutovém videu zveřejněném na sociální síti Facebook. Zahraniční politika má podle Fica sloužit k prosazování národních zájmů. „To jste jako hlava státu nikdy nedělala a neděláte,“ prohlásil expremiér s tím, že Čaputová prý působí jako „cizí prvek ve slovenské politice“.

V jedné věci však opoziční lídr dal prezidentce Čaputové za pravdu. „Paní prezidentko, dnes na konferenci o zahraniční politice Slovenska jste měla pravdu. Je tu doslova propast mezi zahraniční politikou, kterou prosazujete vy a lidé jako Nagy, Káčer či Heger, a postoji našich občanů. Lidé jednoduše nechtějí vaši servilitu k cizím zájmům,“ prohlásil Fico.

„Kdo má jiný názor na zahraniční politiku Slovenska než vy a vláda v demisi, je podle vás zmatený a je potřeba s ním ‚citlivě a empaticky pracovat‘. Chcete tím říct, že každý s jiným názorem je poblouzněný?“ rozohnil se opoziční lídr nad slovy prezidentky Čaputové o Slovácích, kteří nesouhlasí s politikou vlády. „Proboha, vždyť názorová rozmanitost je to nejpřirozenější v demokratické společnosti,“ dodal Fico. „A svoji neuvěřitelnou úvahu jste ukončila konstatováním, že každého, kdo šíří jiný názor než váš, což je podle vás automaticky lež nebo dezinformace, je třeba státními orgány potrestat,“ řekl dále expremiér.

„Paní prezidentko, zapamatujte si, že když nějaká politika ve státě nefunguje, lidé ji většinově odmítají, tak je potřeba vyměnit politiky, a ne národ,“ vzkázal Robert Fico do Grasalkovičova paláce. Zuzana Čaputová podle něj svými slovy urazila demokracii i celý slovenský národ. Prezidentce také vyčetl podporu cenzury, policejní brutality a potlačování lidských práv v době covidu. „To jsou ty vaše principy právního státu,“ pokládá si Fico řečnickou otázku.

„Vážená paní prezidentko, nikdy jsme neměli žádné pochybnosti, že jste učebnicovým příkladem zastánkyně selektivní spravedlnosti a demokracie, ale vaše dnešní vystoupení odhalilo vaši podstatu úplně. A ta je pro slovenskou demokratickou budoucnost nepřijatelná,“ uzavřel Fico svou reakci na projev Čaputové.

Ficova strana Směr v současné době vede v průzkumech volebních preferencí. Předčasné parlamentní volby na Slovensku mají proběhnout letos v září.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Slováci nemají rádi NATO, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejarolav , 28.03.2023 12:40:55
Slováci nemají rádi válku. NATO byl navržen jako obranný pakt, americká snaha udělat z NATO útočný pakt a ze Slovenska americkou základnu proti Rusku, znamená si namalovat terč na záda. Čaputce vynechává mozek.

| 6 | 0

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …