Slovenská diplomacie odmítla ruské spojování země s chemickými zbraněmi

18.03.2018 6:18

Slovenské ministerstvo zahraničí odmítlo spojování Slovenska s chemickými zbraněmi a s jejich použitím. Mluvčí ministerstva Peter Susko to sdělil na dotaz ČTK v reakci na dnešní vyjádření ruské diplomacie, která Slovensko i Českou republiku zařadila mezi země, jež by mohly být zdrojem smrtící látky Novičok.

Slovenská diplomacie odmítla ruské spojování země s chemickými zbraněmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko
reklama

Londýn tvrdí, že touto substancí byl před dvěma týdny v Británii otráven bývalý ruský vyzvědač v britských službách Sergej Skripal i jeho dcera; oba jsou v kritickém stavu. Podle mluvčí slovenského ministerstva obrany Danky Capákové slovenská armáda zmiňovanou látkou nedisponuje.

„Útok na Skripala odsuzujeme a kategoricky odmítáme, že by s ním Slovenská republika měla cokoli společného. Rozhodně odmítáme, aby bylo Slovensko jakkoli spojováno s chemickými zbraněmi (...) a jejich použitím,“ uvedl Susko.

Slovenské ministerstvo obrany zároveň odmítlo, že by slovenské ozbrojené síly disponovaly látkou Novičok. „Pro výcvikové účely máme přesně stanovená množství standardních bojových látek, které jsou přísně kontrolovány,“ sdělila Capáková na dotaz ČTK. Dodala, že Slovensko pravidelně podstupuje kontroly v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes prohlásila, že nejpravděpodobnějším zdrojem látky typu Novičok je Česko, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Čeští ministři obrany i zahraničí se vzápětí ohradili proti tvrzení, že by tato smrtící látka mohla pocházet z České reubliky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…