Slovenský novinář zemřel kvůli své investigativní činnosti, potvrdil policejní prezident

26. 2. 2018 12:02

Na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka i jeho přítelkyně. Kuciak pracoval pro on-line zpravodajský portál Aktuality.sk. O zločinu, jenž byl spáchán během víkendu nedaleko Trnavy, informoval slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Slovenský novinář zemřel kvůli své investigativní činnosti, potvrdil policejní prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

„Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast příbuzným obětem, ale i vám kolegům a případně celé novinářské obci,“ řekl úvodem Gašpar. „Ostře odsuzuji tento trestný čin,“ dodal Gašpar. Motivem násilného trestného činu byla zřejmě, jak uvedl Gašpar, Kuciakova novinářská činnost.

„Po příchodu hlídky na místo bylo zjištěno, že v bytě leží osoba, byly tak přivolány další složky,“ poznamenal Gašpar s tím, že mladou ženu pohřešovala její matka. „Obě osoby byly zastřelené,“ dodal dále Gašpar. „Družka novináře byla usmrcena střelou do hlavy, novinář střelou do hrudi. Těla byla odvezena na pitvu,“ řekl. Případ nyní samozřejmě šetří policisté, podle Gašpara šlo o nájemnou vraždu.

„Čas smrti se předpokládá někdy mezi čtvrtkem a nedělí,“ podotkl. „Slovensko ještě nikdy nečelilo takto bezprecedentnímu útoku na novináře,“ navázal dále Gašpar k tomu, že celý čin bude náležitě vyšetřen a budou zároveň vytvořena taková opatření, aby byli v bezpečí další žurnalisti. V případě, že se cítí ohroženi, mohou požádat o chranu, řekl rovněž Gašpar. 

Kuciak i jeho přítelkyně měli být zavražděni v bytě 27letého novináře, který se podle Denníku N zabýval hlavně podezřeními z daňových podvodů, konkrétně kolem lidí blízkých nejsilnějších vládní straně Směr premiéra Roberta Fica.

Původní text ZDE

Poslední text Kuciaka se pak týkal aféry kolem podnikatele Mariána Kočnera. Ten měl být spojen s vícero daňovými a bankovními záležitostmi, jež vyvolaly pozornost médií i úřadů. „Určitě budou vyslechnuty všechny osoby, které by mohly něco říci k případu,“ sdělil Gašpar. Konkrétní kroky však prozradit nechtěl.

Gašpar se rovněž dostal do konfliktu s místními novináři, kteří mu vyčetli, že policie některé kauzy nevyšetřuje tak, jak má. Gašpar toto odmítl s tím, že v případě, že se ukáže pochybení policie, odstoupí.

Na vraždu slovenského kolegy pak již na svých twitterových účtech upozornili novináři Jindřich Šídlo i Filip Horký. A nebyli sami, kdo byli zděšeni smrtí mladého žurnalisty.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …