Slovinští divadelníci poslali stížnost na českou ambasádu: Vaši pravicoví extremisté omezili naše základní práva. Pokud jste demokratická země...

30.05.2018 18:20

Kolem kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí to stále vře. Emoce cloumají jak mnoha zastánci hry, tak mnoha odpůrci. Do sporu o narušení představení této hry jsou teď vtahovány i diplomatické kruhy.

Slovinští divadelníci poslali stížnost na českou ambasádu: Vaši pravicoví extremisté omezili naše základní práva. Pokud jste demokratická země...
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Bouře kolem hry Naše násilí a vaše násilí, kde mimo jiné dojde i k tomu, že představitel Ježíše Krista sehraje znásilnění muslimky. Členové hnutí Slušní lidé, které české Ministerstvo vnitra označilo za extremistické, se rozhodli, že divadelní kus hraný v sobotu v Brně naruší. Část aktivistů měla v minulosti problémy se zákonem. Několik členů hnutí během hry vtrhlo na jeviště a znemožňovalo hercům hrát.

Klid v divadle museli zajistit až přivolaní strážci zákona. Podle šéfredaktora nakladatelství Host Miroslava Balaštíka policie při řešení situace naprosto selhala. V rozhovoru pro Info.cz poznamenal, že policie měla být na místě už předem a zjednávat pořádek, protože bylo jasné, že členové extremistického hnutí Slušní lidé se mohou o něco pokusit.

Podle informací serveru iDNES.cz si na jednání tzv. Slušných lidí a na postup policie stěžují i představitelé slovinského divadla Mladinsko, kteří kus sehráli. České velvyslankyni ve Slovinsku poslali protestní dopis.

„Přestože policie byla všude kolem, nechtěla zasáhnout s tvrzením, že skupina (z hnutí Slušní lidé) má právo vyjádřit svůj názor. Znamená to, že pokaždé, kdy se nám nelíbí divadelní představení, můžeme vtrhnout na jeviště a protestovat?“ stojí v dopise zaslaném velvyslankyni Věře Zemanové.

O členech hnutí Slušní lidé píší umělci jako o pravicových extremistech, kteří se neštítili použít i násilí. Česká policie prý však na počínání radikálů nereagovala, jak měla. Nakonec se podařilo hru dohrát, což je podle umělců dobře, protože v divadle nešlo o nic menšího než o obranu základních práv a svobod. „Česká republika je sekulární a demokratická země, tudíž jsou brněnské události neakceptovatelné,“ tvrdí herci.

Proti jejich slovům se však obratem ohradili také kritici hry. Rovněž v jejich řadách se zrodil dopis, který zamířil tentokrát na slovinské velvyslanectví. „Vaši občané se pokusili zvláště závažným způsobem narušit smír, který v naší poklidné společnosti zatím panuje. Válku a náboženské násilí zde neznáme a nechceme, abychom tyto problémy museli kvůli vašim hercům řešit,“ stálo v dopise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

12:30 Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

Do nedělní Partie televize Prima zavítala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schiller…