Slučování a rušení organizací. Plán Hegera, jak ušetřit miliony

14.03.2012 16:20

Ministr zdravotnictví Leoš Heger má plán, jak ušetřit stovky milionů korun. Jenom slučování organizací by mělo přinést sto milionů korun. Další úspory získá transformací fakultních nemocnic na univerzitní.

Slučování a rušení organizací. Plán Hegera, jak ušetřit miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Roční rozpočet ministerstva zdravotnictví je šest miliard korun. Samotné zdravotnictví pracuje s 300 miliardami, většinu však hradí zdravotní pojišťovny. Ministerstvo si od úsporných škrtů slibuje alespoň částečně vyrovnat deficit ve veřejném zdravotním pojištění.

Heger se zaměřil především na redukci a slučování úřadů. Například plánuje spojit Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. „S panem premiérem jsem se už domluvil, že připravíme legislativní materiál pro vládu, který plánovanou fúzi odstartuje v co nejbližší době,“ řekl Heger pro Českou televizi.

Pět pojišťoven nebo francouzský model

Podle ministerstva zdravotnictví by bylo vhodné, aby v republice fungovalo pět zdravotních pojišťoven, které by byly rozděleny podle regionů a zajišťovaly by služby pro podobný počet klientů. Stínový ministr zdravotnictví David Rath s tím však nesouhlasí a jako vzor předkládá francouzský model. Zde funguje jedna zdravotní pojišťovna s několika regionálním pobočkami. „Myslíme si, že to je správná cesta. Dlouhodobě vychází, že francouzští pacienti jsou ze všech sledovaných zemí se zdravotním systémem nejspokojenější," tvrdí Rath.

Déle by se měl sloučit Ústav zdravotnických informací a statistiky s Koordinačním střediskem pro resortní informační systémy. Zároveň chce ministerstvo zrušit Státní zdravotnický ústav. Práci Endokrinologického ústavu bude zastávat Institut klinické a experimentální medicíny.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

12:43 „Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

Nějaký čas to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN utlumila svou kampaň a šetří síly na září. Jenže te…