Smích a radostné plácání po zádech na summitu EU. Pak ale pustili v ČT ke slovu Robejška

16.10.2015 12:42

Prezidenti a premiéři EU se sešli na společném evropském summitu EU, kde debatovali o tom, co dál v uprchlické krizi. Dohodli se na několika krocích a podle záběrů kamer České televize se zdáli spokojení s tím, na čem se shodli. Jenže pak se ozval hlas analytika Petra Robejška. EU prý zase ukázala, že je neschopná.

Smích a radostné plácání po zádech na summitu EU. Pak ale pustili v ČT ke slovu Robejška
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Evropští političtí lídři se zdají být spokojeni s tím, co dohodli. Dohodli se například s Tureckem na tom, že bude brzdit migrační vlnu na svém území; a za to se vláda v Ankaře může těšit na širší spolupráci s Bruselem. Podle Robejška je to pochopitelný krok, který ovšem přichází velmi pozdě. Kdyby přišel dříve, EU by měla v ruce více trumfů. Dnes má silné karty v ruce Turecko. Nesmíme navíc zapomínat na to, že v Turecku dnes panuje poměrně přísný režim, který nevystupuje přísně sekulárně, jako tomu bylo dříve. Jde o zemi, kde žije na 80 milionů muslimů a EU se jim otevírá.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je navíc podle analytika velmi rázným politikem, který proti sobě nemá v EU žádného muže či ženu, kteří by byli stejně razantní. Tento politik se také může jednoho dne rozhodnout, že uprchlická stavidla pustí a pak EU bude mít vážný problém.

„Jde o typické rozhodnutí EU typu: příliš málo a příliš pozdě,“ konstatoval Robejšek. Brusel už dlouho věděl, že je uprchlická krize na spadnutí, a začal to řešit až teď. Je sice dobře, že EU hodlá posílit ochranu svých hranic, ale má to háček. „Určitě je to dobře, ale jestli současně vidíme, že řecká vláda, která v tuto chvíli visí na kapačkách ostatních států EU, odmítá, aby jednotky Frontexu mohly být na řeckém území, tak vidíme to, o čem mluvím, totiž že EU ve skutečnosti není akceschopná a její členové nejsou ochotni dělat to, co je třeba pro blaho celku,“ upozornil Robejšek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…