Smíření Babiše s Hamáčkem se nekonalo. Daňový balíček si dál představují každý jinak

26.11.2020 20:25

Neshody na podobě daňového balíčku, jenž bude projednávat Senát na vládní úrovni, pokračují. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se posunuli ke shodě pouze při jednání o zvýšení přídavků na děti. Předseda vlády označil střet vládních stran ANO a ČSSD za nešťastný, i přesto podle něj koalice funguje dobře, píší Lidovky.

Smíření Babiše s Hamáčkem se nekonalo. Daňový balíček si dál představují každý jinak
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci ke koronaviru
reklama

Koaliční rada měla změnu daní po zrušení superhrubé mzdy a postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků projednat ve čtvrtek. Vládní strany měly však rozdílné postoje. Babiš pak jednání zrušil, místo toho se sešel jen s Hamáčkem.

„Střet ohledně daní je nešťastný,“ uvedl po jednání premiér. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní z příjmu na 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun.

Poslanci normu nakonec schválili s Babišovou verzí a dalšími doplněními. Výpadek veřejných rozpočtů by mohl činit 130 miliard korun. Balíček bude projednávat Senát. ANO a ČSSD s ním jednají o svých návrzích zvlášť.

„Spoustu věcí jsme si vyjasnili. Ve spoustě věcí jsme se posunuli. Co zůstává otevřené, je stále otázka daňového balíčku, kde budeme sledovat vývoj v Senátu. Tam jsme ke shodě nedospěli,“ upřesnil vicepremiér Hamáček.

Podle Babiše přitom původně byla na návrhu shoda. „Přetrvává rozdílný názor na ten můj návrh snížit daně na 15 procent. Uvidíme, jak se Senát k tomu postaví,“ uvedl Babiš. Podle něj schůzka ale proběhla normálně a je dobré si v koalici občas vyříkat vše „na čtyři oči“. Podle premiéra se dokážou s Hamáčkem domluvit a koalice funguje dobře i přes „velký a dost rozdílný názor“.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…