Nejprve se diskutovalo o tom, že tzv. antifosilní zákon nakonec nebude předložen ke schválení. Brabec uvedl, že se snažil ohledně tohoto zákona vyjednat potřebný konsenzus. Odpor proti tomuto zákonu byl ale dán tím, že by začal svoji roli plnit až od roku 2030. Do té doby je ČR vázána evropskými závazky, ke kterým se zavázala klimatickými balíčky.
Podle Brabce je naše země schopna i bez tohoto zákona úspěšně snižovat svoji závislost na fosilních palivech. Zákon prý se smogovou situací souvisí velmi málo. Z pohledu znečišťujících látek, jako je polétavý prach a podobně, dojde prý k jejich snížení podle antifosilního zákona o 96 % a bez tohoto zákona o 95 %, uvedl ministr s tím, že jde o hrubý odhad vyplývající ze studie, kterou je ochoten každému ukázat.
Řeč přišla i na současnou smogovou situaci, která panuje na části území ČR. Brabec poukázal na to, že podobně dlouhá smogová situace nebyla na našem území poměrně dlouho, naposledy byla v roce 2010. „Až obce a města zapomněly, že mají minimálně od roku 2012 nástroje, jak se v těchto situacích chovat,“ podotkl ministr s tím, že mají možnost stanovit regulační řády a nízkoemisní zóny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam