Smrad a výkaly, zmírňované voňavkou. Noviny opět píšou o místech, kde trápí seniory

14.07.2014 7:21

Úřad ombudsmanky se zaměřil na falešné ústavy pro seniory. Tamní klienti jsou v mnoha případech drženi pod zámkem, někdo je připoután k lůžku pásy. Většina z nich nemá žádné peníze, veškeré příjmy odevzdává provozovatelům takových zařízení. Jedním z nich bylo i centrum v Kunštátě, o kterém píší Lidové noviny.

Smrad a výkaly, zmírňované voňavkou. Noviny opět píšou o místech, kde trápí seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

„Byly tam cítit moč a exkrementy, třebaže personál prostory několikrát vystříkal osvěžovačem vzduchu," uvádí ve zprávě z návštěvy zařízení pro seniory na jižní Moravě zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Kunštátě je jedním z těch, které poskytují sociální služby bez patřičné registrace. Právě na takové ústavy se zaměřila ombudsmanka Anna Šabatová. Její zjištění jsou v mnoha případech velmi neuspokojivá.

Majitelka kunštátského centra Khrystyna Chernei svůj ústav nakonec zrušila, kritiku ale odmítá. „Jako poskytovatel sociáních služeb jsme se nikdy neprezentovali, a zákon jsme proto neporušili. Celé je to jen politická kampaň, aby ombudsmanka dala najevo, že tu k něčemu je a upevnila si svou pozici. Každý, kdo nás aspoň trochu zná, je toho názoru, že nás chtějí cíleně zlikvidovat," uvedla Chernei pro LN.

Kvalita služeb i vybavení v podobných centrech je nedostatečná

Jak deník uvádí, za poslední dva roky navštívili lidé z kanceláře ombudsmanky sedm podobných zařízení a v prohlídkách hodlají pokračovat i nadále. Spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravují pokyny pro krajské úřady, jak takovým falešným ústavům učinit přítrž.

Na případu neregistrovaného zařízení v Kunštátě lze popsat, co vše bylo špatně. Úřadu ombudsmana vadilo například už jen umístění penzionu. Ten sídlil v prvním patře hostince s diskotékou, čímž neodpovídal potřebám starých lidí. Navzdory tomu, že mnozí z celkem dvaceti seniorů byli zcela imobilní, v budově chyběl výtah a schodiště nebylo dobře zajištěné.

Centrum nepořádalo žádné organizované vycházky. O lidi s duševními poruchami pečoval nekvalifikovaný personál. Takzvaní asistenti sociální péče pracovali za 60 korun na hodinu. Klienti neměli na pokojích ani signalizační zařízení, aby si mohli v případě potřeby přivolat pomoc. Senioři, jak píší LN, byli navíc na centru naprosto finančně závislí, protože ředitelce odevzdávali veškerý svůj příjem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

10:41 Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

V médiích se tento týden ozývaly hlasy expertů, podle kterých se celá Francie semkla za svým multiku…