Odpůrci vytvoření nového subjektu dle informací redakce varují, že by jeho vznikem došlo k faktické likvidaci KDU-ČSL, neboť státní dotace za hlasy by dostával nový společný projekt List. Podle informací redakce je výrazným kritikem vzniku subjektu List Jiří Čunek. Velká část straníků preferuje, aby STAN kandidovali na kandidátce KDU-ČSL. To ale podle Bělobrádka STAN jednoznačně odmítají.
ParlamentníListy.cz mají k dispozi dopis předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, v němž rozebírá klady a zápory samostatné kandidatury KDU-ČSL, či pod značkou List. Z dopisu vyplývá, že Bělobrádek jednoznačně podporuje kandidaturu lidovců se STAN pod značkou List.
Výhod KDU-ČSL Bělobrádek moc nenašel…
Výhodami samostatné kandidatury KDU-ČSL jsou dle Bělobrádka „srozumitelnost pro voliče a členy, jednoduchost a rutina v řízení kampaně a v jejím financování, dlouhodobé posilování a profilace značky KDU-ČSL, známost všech kandidátů a jednoznačné promítnutí primárních voleb do kandidátek, dlouhodobě vydiskutovaný program bude jenom náš, bez debat se STAN. Budeme mít málo mandátů, ale našich.“
Smrtící Babiš
Poté Bělobrádek hovoří o nevýhodách samostné kandidatury. „Těžko skokově uspějeme výrazným rozdílem ve volebním zisku oproti roku 2013. Oproti minulým volbám zde bude zřejmě dominantní strana s 20-35 % hlasů (ANO), což je pro strany pod 10 % smrtící, protože přepočet na mandáty může znamenat, že i s posílením např. na 8 % může KDU-ČSL mít stejně, nebo méně poslanců než nyní. Budeme těmi, kteří se nedokážou dohodnout a být státotvorní, velkorysí. Smažeme současnou mediální vlnu zájmu o ‚třetí síle‘. Nebudeme hrát rozhodující roli v příštím vyjednávání o podobě vlády. Opět budeme v pozici, jestli nás silnější budou potřebovat, nebo vůbec chtít,“ varuje Bělobrádek.
Bělobrádek dále upozorňuje, že slabší strana obvykle vyjedná méně svých priorit a tím jich ve vládě i méně prosadí. „Situace z roku 2013, kdy jsme byli programově připraveni o 100 % lépe, než nezkušené a nevyprofilované ANO, se rozhodně nebude opakovat,“ píše. Samostanou kandidaturou lidovci dle něho nepřilákají voliče, kteří nemají koho volit a lidovce samotné se volit zdráhají. „Jedna z největších bariér pro volbu KDU-ČSL je pocit nepatřičnosti nás volit u lidí nechodících do kostela, popř. nevěřících, a budou volit jinou alternativu (STAN, SZ, Svobodné, Realisty, TOP 09, Piráty),“ varuje Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík