Smůla, pane Ženíšku. Málo podpisů proti Zemanovi

22.02.2016 14:00

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nesesbíral potřebnou podporu pro ústavní žalobu na prezidenta Zemana pro velezradu. Svých snah však nelituje a prezidentovy výroky bude řešit ještě Senát. Informuje iDNES.cz

Smůla, pane Ženíšku. Málo podpisů proti Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek

Ženíšek se 10. února rozhodl vyzvat prezidenta k okamžité rezignaci jménem celé TOP 09. Učinil tak poté, co Zeman na jednom ze svých setkání s občany potvrdil informaci časopisu Respekt o vyplacení výkupného za dvě dívky unesené v Pákistánu.

„Záměrně a cíleně ohrožuje bezpečnost občanů ČR a dle mého soudu je to na odstoupení hlavy státu a v opačném případě na podání ústavní žaloby Ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda jeho podání není velezradou,“ řekl Ženíšek a jeho slova podpořil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přesto, že jeho snahy vyšly na prázdno, svých činů Ženíšek nelituje. „Bral jsem to jako snahu probudit z letargie, kterou vnímám ve společnosti. Nelituju toho i na základě ohlasů, které dostávám od lidí na e-mail,“ řekl pro iDNES.cz

Celý text zde

Vyjádřil se také o své volbě pro příštího českého prezidenta. „Jinak já si dnes umím představit Jiřího Pospíšila, který ty ambice má a přihlásil se k tomu,“ řekl Ženíšek s tím, že je ale nejdřív třeba počkat na případného kandidáta vládnoucí strany a až pak jej doplňovat dalšími jmény.

Zemanovy výroky však ještě poputují do Senátu, který se jimi bude zabývat 2. března na návrh Starostů a nezávislých a KDU-ČSL. Šéf strany práv občanů Jan Veleba se tomu marně snažil zabránit. V Senátu dominantní ČSSD bod z pořadu schůze vyřadit nechtěla.

„Bohužel, některé výroky prezidenta se dotýkají veřejnosti i samotného Senátu a měli bychom k tomu přijmout nějaké usnesení,“ řekl šéf Starostů a nezávislých Jan Horník. Zeman si podle něj neuvědomuje dosah a důsledky svých výroků pro obraz České republiky v zahraničí. „Takže my bychom chtěli takové usnesení, aby jako nejvyšší ústavní činitel komunikoval s vládou, s dalšími ústavními činiteli. Měla by to být výzva, aby respektoval další osobnosti, aby nerozděloval společnost, ale spojoval. Zatím ta skutečnost je někde jinde,“ dodal Horník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …