Smutek Čaputové. Premiér také podváděl, označil se za zloděje. Slovensko v krizi

17.07.2020 13:23

Slovenskou politikou otřásá zlodějina. Za zloděje sám sebe označil premiér Igor Matovič, když připustil, že i on tvořil svou absolventskou vysokoškolskou práci tak, že některé pasáže jen ukradl z cizích prací, aniž tyto práce dal mezi zdroje. Zařadil se tak do rozrůstající se fronty slovenských plagiátorů. Kauza nenechala v klidu ani slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Smutek Čaputové. Premiér také podváděl, označil se za zloděje. Slovensko v krizi
Foto: Repro ČT24
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Anketa

Zaslouží si zesnulý Miloš Jakeš úctu?

82%
18%
hlasovalo: 12655 lidí
Zatímco Češi řeší, jak se dostat do Chorvatska a na politické scéně se přetřásá schodek 500 miliard korun, kterým ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová zasekla hlubokou sekeru do české ekonomiky, slovenskou politickou scénou otřásla další z řady plagiátorských kauz.

Už i premiér Igor Matovič, který se ujímal úřadu s gloriolou protikorupčního politika, přiznal, že při tvorbě své vysokoškolské absolventské práce podváděl. Vykradl jiné práce a části cizích textů vydával za své.

"Upřímně, netuším, zda jsem před 22 lety ve své diplomce něco necitoval a kolik toho bylo. Pokud tomu tak je, ukradl jsem něco, co mi nepatřilo, jsem de facto v této věci zloděj, což je smutné a nepochybně ne ke chvále,“ poznamenal Matovič, když na jeho plagiátorství upozornil slovenský Denník N.

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9060 lidí
Server tvrdí, že Matovič doslova opsal 41 stránek z jedné knihy a další část z knihy druhé.

Není to přitom zdaleka první slovenský politik, který řeší plagiátorský problém. Kvůli údajnému opisování se v minulém volebním období ocitl pod tlakem dnes již bývalý předseda parlamentu Andrej Danko a kritice čelil také Dankův nástupce Boris Kollár.

Vzhledem k tomu, že podobných případů na slovenské politické scéně přibývá, prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla k tématu veřejně vystoupit. Premiéra Matoviče nešetřila.

"Zatím se jedná o největší hodnotovou křižovatku, na které vláda stojí. Jsem zklamaná a smutná, že očekávání veřejnosti, včetně mých vlastních, vysokých standardů politické moci a vyvozování politické odpovědnosti, s nimiž byl příchod Igora Matoviče spojován, zůstávají nenaplněna,“ poznamenala prezidenta.

Zdůraznila, že podvádění nemůže tolerovat a stejně tak nemůže tolerovat ani zlehčování podobných případů, protože v prvé řadě usiluje o to, aby se slovenským politikům podařilo obnovit důvěru občanů v instituce. To se však podaří jen tehdy, když budou politici jednat stejně čestně, jak to vyžadují a v minulosti vyžadovali i po svých oponentech.

Zuzana Čaputová promluvila
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…