Smutná pravda o českých strojvedoucích. Přivítáme každého, přiznal odborář

07.03.2019 19:32

Do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal místopředseda Odborového svazu železničářů Vladislav Vokoun. Okomentoval řadu neštěstí na železnici z poslední doby. Jsou tyto nehody způsobené spíše tím, že jsou strojvedoucí přetížení a vystresovaní, nebo nehody způsobuje to, že si někteří strojvedoucí rádi hrají s mobilem v době, kdy mají věnovat plnou pozornost dění na kolejích?

Smutná pravda o českých strojvedoucích. Přivítáme každého, přiznal odborář
Foto: ČD
Popisek: Nová dálková souprava Interpanter
reklama

V posledních čtrnácti dnech se zdá, že vlaková doprava v Česku prožívá krušné momenty. Šňůra několika nehod na kolejích vzbudila pozornost ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka.

Vokoun na rozhlasových vlnách prohlásil, že od začátku roku jen České dráhy vypravily na 400 tisíc vlaků a drtivá většina z nich dojela do cíle naprosto bez problémů. „Nás to mrzí, nechceme, aby se stalo cokoliv na té železnici, zjišťujeme, jakou roli mohla hrát únava, jak strojvedoucí odpočívali a tak podobně,“ poznamenal host. Zaměstnanci Českých drah spolu se státem hledali cesty, jak zabránit tomu, aby k nehodám docházelo v budoucnosti.

„Ono je takové lákavé říkat, že to ministerstvo zanedbalo,“ pokračoval v popisu situace Vokoun. Resort dopravy ale v souvislosti s nehodami prý nemohl udělat o moc víc. Pokud něco udělat mohl, tak podle Vokouna mohl zodpovědněji přistoupit k liberalizaci železniční dopravy.  

Vokoun považuje za žádoucí dovést strojvedoucí k tomu, aby odpočívali tak, jak by měli, a aby nepřecházeli z vlaků Českých drah ke konkurenci nebo do tramvají, kde si chtějí přijít na další výdělky.  

Pár slov Vokoun přidal i k nápadu ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka zavést na železnici podobný bodový systém, jaký funguje na silnici. „Já to chápu tak, že pan ministr chtěl přijít s nějakým rychlým řešením... ale nemyslím si, že zrovna bodový systém je přesně to pravé,“ kroutil hlavou Vokoun.

Problém vidí Vokoun např. v tom, že českých strojvedoucích je málo, nebránil by se proto ani přijímání strojvedoucích ze zahraničí. Každý strojvedoucí však musí splnit jednu základní podmínku. „Nám chybí zhruba 200 strojvedoucích. My přivítáme každého. Máme podmínku, aby ten člověk splnil jazykovou zkoušku, aby byl strojvedoucí schopen přijímat příslušné pokyny,“ zdůraznil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…