Snad se USA a Rusko dohodnou, musíme řešit migraci z Afriky, upozorňuje Babiš

2. 2. 2019 13:57

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) litují, že Spojené státy a poté i Rusko odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Oba politici v dnešním vyjádření pro ČTK vyjádřili naději, že obě velmoci se nakonec domluví a svět nebude muset čelit jaderné hrozbě i novým závodům ve zbrojení jako v době studené války.

Snad se USA a Rusko dohodnou, musíme řešit migraci z Afriky, upozorňuje Babiš
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova
reklama

„Zažili jsme studenou válku, kdy nad světem visela hrozba použití jaderných zbraní každý den. Nechceme se přece vracet do takové doby a zažívat znovu podobné hrozby. Amerika by měla s Ruskem zasednout za jeden stůl a domluvit se, že v likvidaci jaderných zbraní budou pokračovat. Svět musí řešit mnoho jiných konfliktů, válku v Sýrii, obecně nestabilitu na Blízkém východě nebo migrační vlnu z Afriky. Řešit ještě jadernou hrozbu by byl pro svět další velký problém,“ sdělil dnes Babiš ČTK.

Petříčka podle jeho vyjádření znepokojuje, že „Rusko podle všeho nechce ani iniciovat další jednání“. Doufá, že nakonec zvítězí rozum a obě strany naleznou konstruktivní řešení ještě před tím, než smlouva INF vyprší. Americkým rozhodnutím o vypovězení se spustila půlroční výpovědní lhůta, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat. „Potřebujeme bezpečnou a stabilní Evropu, pro kterou jsou porušování stávajících dohod a nové závody ve zbrojení vážnou hrozbou,“ dodal šéf české diplomacie.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že také Moskva odstupuje od smlouvy INF. Podle agentury Reuters Putin souhlasí s návrhem ministerstva obrany začít vyrábět nadzvukovou raketu středního doletu. Žádné rakety v Evropě ani jinde ve světě ale Moskva podle prezidenta nerozmístí, pokud tak neučiní USA. Ty již v pátek oznámily odstoupení od smlouvy INF, podle Washingtonu ji totiž Rusové porušují. Moskva to odmítá.

„Budeme postupovat následovně: Naše odpověď bude zrcadlová,“ uvedl podle agentury TASS dnes Putin s tím, že stejně jako USA i Rusko od INF odstupuje. Prezident zároveň nařídil, aby ruští diplomaté přestali iniciovat jednání o smlouvě se Spojenými státy.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupil tento dokument 1. června následujícího roku. Ve smlouvě INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…