Šnajdr, Fuksa a Tluchoř dostanou balík za újmu při svém stíhání

27.03.2015 15:25

Ministerstvo spravedlnosti se dnes odpoledne dohodlo s bývalými poslanci Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě z důvodu obvinění pro spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

Šnajdr, Fuksa a Tluchoř dostanou balík za újmu při svém stíhání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Šnajdr

Exposlanci, kteří žalují Českou republiku u Obvodního soudu pro Prahu 2, se v rámci uzavřené dohody zcela vzdali požadavku na peněžní zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, kterou by s největší pravděpodobností s ohledem na judikaturu v obdobných případech vysoudili, a své nároky již nebudou soudně vymáhat.

Bývalí poslanci se u soudu domáhají zadostiučinění za nemajetkovou újmu v celkové výši 9 495 000 korun. Ministerstvo i bývalí poslanci dnes uzavřeli dohodu o narovnání, kterou zašlou do tří dnů příslušným soudům zároveň s návrhem na uzavření soudního smíru. Obsahem dohody o narovnání je skutečnost, že po nabytí právní moci soudního smíru vyplatí Ministerstvo spravedlnosti bývalým poslancům pouze část nákladů obhajoby a náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě vypočtené podle judikatury Nejvyššího soudu.

Marek Šnajdr obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502,40 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Ministerstvo spravedlnosti zároveň uveřejní omluvu všem třem exposlancům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tanTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …