Sněmovna nerozhodla o ústavních změnách ani o sociálním bydlení

13.09.2017 18:14

Sněmovna v tomto volebním období nerozhodla například o širších změnách ústavy, o zavedení celostátního referenda nebo o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Z vládních návrhů takzvaně spadne pod stůl taky například zákon o sociálním bydlení a zavedení zálohového výživného. Některé z norem budily v dolní komoře spory i ve vládní koalici, píše ČTK.

Sněmovna nerozhodla o ústavních změnách ani o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích

Kabinet v novele ústavy navrhoval mimo jiné zavedení takzvaného klouzavého mandátu a změny v pravomocích prezidenta i v podávání ústavní žaloby na něj. Sněmovna by také mohla přímo rozhodnout ústavní třípětinovou většinou o zkrácení funkčního období. Předlohu poslanci neprojednali ani v úvodním kole.

V podobném stavu leží v dolní komoře od předloňského července uzákonění obecného referenda, proti němuž se staví hlavně ODS. Poslanci z dalších stran se neshodovali například na podmínkách pro všelidové hlasování. Na posledních jednáních Sněmovny sice poslanci opozičních KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhovali zařadit normy na program, ovšem neúspěšně.

Česko nebude mít po tomto volebním období normu o kybernetické obraně

V případě Nejvyššího kontrolního úřadu zůstane bez projednání už druhá ústavní novela a změna souvisejícího zákona. První neschválil Senát a Sněmovna nemohla horní komoru přehlasovat. Prakticky stejný scénář se odehrával i v minulém volební období a úřad tak zatím nedostal pravomoc kontrolovat prakticky všechny veřejné peníze.

Z vládních předloh poslanci neprojednali ani v prvním čtení ani návrh nového zákona o státním zastupitelství, jenž vzbudil odpor v ústavně-právním výboru. Až na nové vládě bude, zda se znovu pokusí prosadit tvrdší pravidla pro soudní znalce a tlumočníky nebo také zmírnění podmínek pro oddlužení lidí, kteří nejsou schopni své nadměrné závazky splácet.

Česko nebude mít po tomto volebním období normu o kybernetické obraně. Podle vládního návrhu ji mělo dostat na starosti Vojenské zpravodajství. Kritici se obávali zásahů do soukromí lidí na internetu a Sněmovna nedokončila druhé čtení, v němž je možné podávat pozměňovací návrhy. Kvůli kritickému postoji zdravotnického výboru se odkládá přeměna fakultních nemocnic na nemocnice univerzitní.

Z poslaneckých předloh se Sněmovně nepodařilo projednat například ústavní novelu o snazším vysílání českých vojáků do zahraničních misí, byť pod ní byli podepsáni zástupci všech klubů kromě KSČM. Lidé žijící v registrovaném partnerství nedostali zákonnou možnost adopce dětí protějšků partnerů. Zásadně proti se stavěli vládní lidovci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…