Sněmovna nerozhodla o ústavních změnách ani o sociálním bydlení

13. 9. 2017 18:14

Sněmovna v tomto volebním období nerozhodla například o širších změnách ústavy, o zavedení celostátního referenda nebo o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Z vládních návrhů takzvaně spadne pod stůl taky například zákon o sociálním bydlení a zavedení zálohového výživného. Některé z norem budily v dolní komoře spory i ve vládní koalici, píše ČTK.

Sněmovna nerozhodla o ústavních změnách ani o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích

Kabinet v novele ústavy navrhoval mimo jiné zavedení takzvaného klouzavého mandátu a změny v pravomocích prezidenta i v podávání ústavní žaloby na něj. Sněmovna by také mohla přímo rozhodnout ústavní třípětinovou většinou o zkrácení funkčního období. Předlohu poslanci neprojednali ani v úvodním kole.

V podobném stavu leží v dolní komoře od předloňského července uzákonění obecného referenda, proti němuž se staví hlavně ODS. Poslanci z dalších stran se neshodovali například na podmínkách pro všelidové hlasování. Na posledních jednáních Sněmovny sice poslanci opozičních KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhovali zařadit normy na program, ovšem neúspěšně.

Česko nebude mít po tomto volebním období normu o kybernetické obraně

V případě Nejvyššího kontrolního úřadu zůstane bez projednání už druhá ústavní novela a změna souvisejícího zákona. První neschválil Senát a Sněmovna nemohla horní komoru přehlasovat. Prakticky stejný scénář se odehrával i v minulém volební období a úřad tak zatím nedostal pravomoc kontrolovat prakticky všechny veřejné peníze.

Z vládních předloh poslanci neprojednali ani v prvním čtení ani návrh nového zákona o státním zastupitelství, jenž vzbudil odpor v ústavně-právním výboru. Až na nové vládě bude, zda se znovu pokusí prosadit tvrdší pravidla pro soudní znalce a tlumočníky nebo také zmírnění podmínek pro oddlužení lidí, kteří nejsou schopni své nadměrné závazky splácet.

Česko nebude mít po tomto volebním období normu o kybernetické obraně. Podle vládního návrhu ji mělo dostat na starosti Vojenské zpravodajství. Kritici se obávali zásahů do soukromí lidí na internetu a Sněmovna nedokončila druhé čtení, v němž je možné podávat pozměňovací návrhy. Kvůli kritickému postoji zdravotnického výboru se odkládá přeměna fakultních nemocnic na nemocnice univerzitní.

Z poslaneckých předloh se Sněmovně nepodařilo projednat například ústavní novelu o snazším vysílání českých vojáků do zahraničních misí, byť pod ní byli podepsáni zástupci všech klubů kromě KSČM. Lidé žijící v registrovaném partnerství nedostali zákonnou možnost adopce dětí protějšků partnerů. Zásadně proti se stavěli vládní lidovci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …