Sněmovna začala přijímat nové nominace na státní vyznamenání

30.12.2014 16:22

Sněmovna začala opět přijímat návrhy kandidátů na státní vyznamenání. Lidé a organizace mohou nominace posílat do konce března příštího roku. Oznámil to sněmovní tiskový odbor. Dolní komora návrhy posoudí v polovině roku a vybrané adepty doporučí prezidentu republiky. Právo navrhovat hlavě státu své kandidáty mají také vláda a Senát, který nominace obvykle rovněž přijímá do konce března.

Sněmovna začala přijímat nové nominace na státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ocenění za službu v zahraničí
reklama

V případě sněmovny mají lidé své návrhy adresovat podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, a to buď v listinné podobě, nebo i elektronickou poštou. Nominace předloží poslaneckým klubům k případnému osvojení a vybrané návrhy doporučí ke schválení celé sněmovně.

Sněmovna loni navrhla prezidentovi 49 osobností

Loni sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností včetně osmi statečných, kteří v Moskvě v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa. Z nich od Miloše Zemana dostala Medaili Za zásluhy pouze Natalja Gorbaněvská, která loni zemřela. Zeman využil při příležitosti státního svátku 28. října vyznamenat i některé další sněmovní nominace. Ocenil spoluzakladatele Rakousko-české společnosti Eduarda Haranta, posmrtně lidického faráře Josefa Štemberku a číhošťského faráře Josefa Toufara a také Carla Horsta Hahna, který se podílel na začlenění společnosti Škoda Auto do koncernu Volkswagen Group.

Navržené osobnosti mohou obdržet dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva vyjadřuje ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku. Řád T. G. Masaryka je určen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je určena pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

Podle zákona jsou dny určené pro předávání vyznamenání 1. leden a 28. říjen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…