Sněmovní komise dnes vyslechne Chovance a Tuhého

08.08.2017 7:02

Sněmovní komise, která vyšetřuje úniky informací z vyšetřovacích spisů, si na dnešní den předvolala ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Vyslechnout chce také bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka a novináře Janka Kroupu.

Sněmovní komise dnes vyslechne Chovance a Tuhého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Brunclíka chce komise vyslechnout kvůli tomu, že jeho výslech v kauze policejních úniků byl podle zveřejněných nahrávek předmětem rozhovorů mezi exministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a bývalým novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Dalším předvolaným je novinář Janek Kroupa, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval.

Podnětem ke vzniku komise byly právě nahrávky Babiše a Přibila, podle nichž Babiš mohl dostat dokumenty z vyšetřovacích spisů. Babiš ale opakovaně popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis. Obdobně se vyjádřil i Přibil, oba již před komisí vypovídali.

Komise prověřuje případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Soudy jsou k h*vnu?“ Generál Pavel promluvil. A vrátilo se mu to

10:20 „Soudy jsou k h*vnu?“ Generál Pavel promluvil. A vrátilo se mu to

Někteří novináři a vědci byli rozčarováni z toho, že Nejvyšší správní soud shodil Ministerstvu zdrav…