Sněmovní komise k policii dnes vyslechne poslední svědky

08.12.2016 6:24

Sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie by dnes na svém třináctém jednání měla dokončit výslechy svědků. Na závěr před poslanci promluví olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube. Všichni už před poslanci jednou vypovídali. Dnes by měli mimo jiné odpovídat na doplňující dotazy ke zjištěním, které mezitím komise učinila.

Sněmovní komise k policii dnes vyslechne poslední svědky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanci ve sněmovně
reklama

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývá podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Kromě výslechů by dnes poslanci měli rozhodnout o tom, jestli budou sami vyslýcháni kvůli únikům informací ze zprávy, kterou jim dříve předložil bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Materiál má dokazovat, že nynější policejní špičky chtěly Šlachtu z čela útvaru odstranit. Vedení policie to popřelo. Členy komise by k věci chtěla vyslechnout Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Pracovat začala 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Před poslanci promluvili kritici policejní reformy i její zastánci.

Na výslednou zprávu mají členové komise komise čas do konce ledna. Zazní na jednání Sněmovny a bude veřejná. Původně měli poslanci mít zprávu hotovou do konce října. Komise požádala o prodloužení termínu, protože potřebovala víc času na výslechy svědků. Delší lhůtu chtěla také kvůli vyhodnocení několika stovek stran písemných materiálů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…