Snížení platů politiků. Piráti chtějí předložit návrh

04.04.2023 19:21 | On-line

Piráti navrhnou trvalé snížení základu pro výpočet platů ústavních činitelů o čtyři procenta, stejně tak základu pro výpočet mezd vrcholných manažerů podniků s podílem státu. Informoval o tom předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že veřejnost nemůže mít dojem, že solidarita, ke které vládní koalice vyzývá, pro ni neplatí. Změna by podle něj měla platit od července.

Snížení platů politiků. Piráti chtějí předložit návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek a Ivan Bartoš

Na úsporách by se měl podílet například i management energetické skupiny ČEZ, uvedl. Návrh počítá rovněž s úpravou budoucích platů soudců a státních zástupců. Celkem má podle propočtů strany přinést 500 milionů korun.

Návrh by se měl týkat poslanců a senátorů. „V případě ministrů nenavrhujeme snížení, protože členů vlády je jen osm,“ uvedl Michálek. Je podle něj třeba i snížit rozdíl mezi platy členů vlády a soudců. V případě soudců a státních zástupců jsou Piráti pro to, aby se návrh týkal budoucího růstu jejich platů, a to až do zmíněných čtyř procent. Návrh také snižuje koeficient pro platy soudců u vyšších soudů.

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s debatou o snížení platů politiků v návaznosti na změnu valorizace penzí uvedl, že vláda bude o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů jednat. Prezident Petr Pavel vyzval ve středu vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení platů. Podle hlavy státu není možné snížit růst penzí a platy politiků ponechat beze změn. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že jeho hnutí navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se přiklonila ke zmrazení platů ústavních činitelů od příštího roku.

Platy ústavních činitelů se podle zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.

 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsou to křiváci, ale aspoň tím ukazují, že jim teče do bot, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTen vzadu , 04.04.2023 19:32:44
Jinak k tomu zákonu - pokud ho ODSTOP09 rovnou neodmítne s tím, že je populistický, tak stejně neprojde, protože zjistí, jak nám rádi do zblbnutí opakují, že to není možné provést protože soudci. A Piráti to samozřejmě vědí, ale u veřejnosti s IQ šumící travky si udělali plusový bodík. Nějak to dopadne. 'Zajímavé' však je, že když si hlasovali, jestli si mají platy zvednout, byli pro. Stejně tak když zvyšovali počet politických náměstků a vznik nových ministerstev - zdravím nejen muzikologa Beka - byli jednoznačně pro s tím, že to budoucnost ocení. Prostě lidem lžou. To je celé.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

15:15 Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

Ekonomka a expertka na ruskou ekonomiku a americko-ruské vztahy Elian Ribakova se zlobí na západní f…